Ana Sayfa Şehirden Kaçış Polonezköy Gezi Rehberi 2020

Polonezköy Gezi Rehberi 2020

1

Betondan, trafik çilesinden, gürültüden, kısaca mega kentin  doğaya sığınmak isteyenlerin sığınağıdır, İstanbul’un arka bahçesidir Polonezköy. İstanbul’un Anadolu yakasında, İstanbul’a yaklaşık 25 km. mesafede yemyeşil ve harika bir doğal atmosfer eşliğinde huzurlu bir haftasonu tatili sunan eski bir Polonyalı köydür bizler için.

Polonezköy’ün Tarihi ve Genel Yapısı

1795 yılında Rusya Prusya ve Almanya , elbirliği ile Polonyayı Avrupa haritasından silmek için kolları sıvayınca Polatlar için bağımsızlık mücadelesi başladı. Osmanlı Devleti ise 1830 yılında Polonyadaki ayaklanmadan ve savaştan kaçan göçmenlere el uzattı, kucakladı. Hatta İstanbulda Sultan Abdülmecid’in izni ile Polonya köyü kuruldu. Osmanlı’ya sürülen göçmenler bu bölgeye yerleştirildi. İçlerinde Parise sürgün edilen  Polonya prensi Adam  Çaykorovski de vardı. 1842 de ise İstanbulda bağımsız Polonya kolonisi kuruldu. Köye kurucusu kabul edilen adam Çaykorovski adından esinlenerek Adampol denildi.

Osmanlılar ise buraya Adamköy demeyi tercih etti. Burası aynı zamanda Polonya dışında kurulan ilk ve tek Polonya yerleşimi olarak da tarihteki yerini aldı. Adampollüler 1885 yılında yaşadıkları yerlerin tapularını alıp Osmanlı uyruğuna geçti. Böylece bağımsız koloni statüsü yitirildi ve Osmanlıya bağlı bir köy haline geldiler.  Adampol’ün adı 1923 de cumhuriyetin ilanının adı Polonezköy olarak değiştirildi. 1938 yılında köyün tüm nüfusu Türk vatandaşlığına geçti. Polonezköye İstanbulda bir Avrupalı ya da küçük Polonya diyorlar . Çünkü köyün sakinleri 7 kuşak önce Polonyadan Osmanlıya sığınan Polatlar.

İstanbul’un bu saklı yeryüzü cennetinin nüfusu şehirden kaçanlarla arttı. Dev metropolün sığınağı olan köyde zamanla turizm de canlandı. Evler pansiyona otele döndü. Ardarda tesisler açıldı. Bugün köyün nüfusu 800 civarında. Ama bunlardan sadece 150 si Polonya kökenli.Yaklaşık 175 yıldır bu köyde yaşayan Polatlar kültürlerini unutmamak için çabalıyor. Polonezköydeki evlerin mimarisi de Polonyadan izler taşıyor. Köydeki evlerin bir yanı orman diğer yanı bahçe.

Tarihi boyunca birbirinden ünlü kıymetli misafirleri olan köyü Atatürk de ziyaret etmiş. Köylülerle sohbet etmiş burada bir gece konaklamış.

Köyden çıkan en ünlü isim Dünyanın tanıdığı sopranomuz Leyla GENCER. Gencerin annesi Polonya kökenliydi. Köyde doğan Gencer gençlik yıllarını da burada geçirdi. Polonez köylüler kendisiyle ne kadar iftihar etse az.

Ve elbette Nazım Hikmet. O da Polonezköylü göçmenlerin torunlarından. Türk vatandaşlığından çıkarılınca köklerini takip etti 1951 yılında Polonya vatandaşlığına geçti. Büyük dedesinin soy adını aldı Nazım Borzecki oldu.

Yeşilin her tonu ile baş başa kalacağınız huzur dolu tabiat parkında gezmeye değer birçok yer var.

İstanbul’dan sadece 25 km uzaklıkta, yani yarım saatlik Polonezköy. Trafikten sıyrılıp tabelarını takip etmeye başladığımız an gözümüz gönlümüz ciğerlerimiz açılıyıor resmen. Yemyeşil bir yol seriliyor önümüze. Polonezköye varmadan az ev yol üstünde bir çiftlik dikkatimizi çekiyor. Bildiğimiz gördüğümüz çiftliklerden farklı bir yer burasu.

Kelebek Çiftliği

Seraya benzer bir yağmur ortamını andıran çiftlik, sıcaklık nem her şey tropikal bir ortamdakiyle aynı. İçerisi kelebek dolu.Çeşit çeşit, renk renk yaklaşık 2000 kelebek var burada.

Bu renk cümbüşünün cazibesi başımızı döndürmeden bir iki notu paylaşmakta fayda var. En eski kelebek fosili 0n milyon yıl öncesine ait. Sayıları türleri giderek azalsa da şu an dünyada 200 bin kelebek çeşidi bulunmakta. Ülkemiz ikliminde yaşayamayan kelebeklerin bir kısmı da işte bu çiftlikte üretiliyor. Özellikle öğrencilerin akınına uğrayan çiftliğin kurucusu da eski bir öğretmen olan Çiğdem Ünlü.

Organik Tarım Çiftliği

Az ilerde başka bir çiftlik var. Organik tarım yapılabilen bu çiftlik tabiatla toprakla baş başa kalmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Bir yanda domates kavun, bir yanda koyunlar. Doğayla buluşma adresidir Polonezköy. Toprağa dokunup nimetlerini elleriyle toplamak isteyenler, doğal tarım çiftliklerini tercih ediyorlar. Dalından mis gibi sebze meyveyi toplayıp evlerine getiriyorlar.

Haftasonları organik tarım çiftlikleri dolup taşıyor. Dalından sebze ve meyve yemenin hazzına ulaşan şehirliler, köye toprağa olan hasreti burada dindiriyor.

Ormanlar

Marmara Kuzey ormanlarının bir parçası olan köyün yeşii tescili. 1994 yılında bakanlar kurulu kararıyla Türkiye’nin ilk tabiat parkı olarak koruma altına alındı. Mis gibi temiz havanın tadını çıkarabilmek huzur dolu sessizlikle baş başa kalabilmek için, ister dünya standartlarındaki 5 kmlik bisiklet parkurunda pedal basın, ister yürüyün, ister koşun, keyfiniz bilir.

Ormanın kendisi gibi, sakinlerinin yaşamı da koruma altında burada. Orman ve su işleri bakanlığı geyik, karaca ve sülük üretme tesisleri kurmuş bölgede. Polonezköy ve civarında çok sayıda at çiftliği var . Çocuklarını hayvanlarla tanıştırmak isteyen aileler buraları tercih ediyor. Minikler buralarda hayvanlarla buluşuyor.

Sokaklar

Hafta sonları köyün nüfusunu katlayan ziyaretçiler köylü için de geçim kapısı. Kurulan tezgahlarda incik boncuktan kestane bala ne ararsanız var. Köyün en gözde ürünü ise kiraz. Her haziran Polonezköy kiraz festivali yapıldığını hatırlatmakta fayda var. Yapabileceğiniz aktiviteler ise oldukça fazladır. Köy tarihçesi ve eski fotoğrafların sergilendiği Zofia Teyze Hatıra Evi, ağaç oyma heykel ve resim sergileri, Tarihi Köy Kilisesi ve Kültür evini ziyaret edebilirsiniz.

Yılın her mevsimi koşu ve doğa sporları yapabileceğiniz beş kilometrelik yürüyüş parkuru ve bisiklet parkuru. Farklı lezzetleri bir arada sunan leziz lokantalar, restoranlar, bahçede mangal keyfi, çay saatleri, pasta, çörek ve tatlılar ise Polonezköy’ü bizler için İstanbul’a dönülmez kılanlardan.

Polonezköy, doğası insanları ve kültürüyle şehrin içinde ama şehir karmaşasında çok uzakta bir yolculuğa çıkarıyor bizlere. İstanbul’a geldiniz ve küçük bir kaçamak yapmak istiyorsanız Polenezköy’e uğramadan gitmeyin.

Polonezköy’e Nasıl Gidilir?

Özel araç ile gitmek isterseniz;  Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün ilk çıkışı olan Kavacık sapağından girilerek 1 km sonra Kavacık’a gelince sağa sapıp (Acarlar benzin istasyonunun önünden)  düz gidiliyor, 5 km sonra benzin istasyonundan sola dönülüyor ve buradan 8 km sonra da Polenezköy’desiniz.

Toplu taşıma araçları ile gitmek isterseniz; Polonezköy’e toplu taşıma ile ulaşmak için Polonezköy merkeze 4 km mesafeki Cumhuriyet Köyüne gelen 137 no’lu Kavacık -Beykoz-Riva-Cumhuriyet Köyü belediye otobüslerini kullanabilirsiniz.
Ümraniye´den ise 138 numaralı otobüslerle Polonezköy Tabiat parkı yakınındaki Cumhuriyet köyüne ulaşılabilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz