Ana Sayfa Şehirden Kaçış Büyükada Gezi Rehberi

Büyükada Gezi Rehberi

0

Kadıköy,Kartal ve Beşiktaş vapur iskelelerinden tek bir vapurla gidebileceğiniz, şehrin dibinde ama bir o kadar da uzağında bir cennettir Büyükada.

Vapura eşlik eden martılara simit atıp, kendini sohbete ya da huzura kaptıran yolcularla birlikte varıyoruz adamıza. Adaya iner inmez gözümüze çarpan ilk şey elbette geçmişten gelen tatlı bir esinti olan faytonlar. Adanın ara sokaklarına insanların arasına dalmadan önce bir fayton turuna çıkıp şöyle genel bir göz atabilirsiniz adaya.

Turistler için büyük bir ilgi odağı olan faytonculuk, belki de yakın bir gelecekte tarihe gömülecek olan bir zanaat. Adadaki faytonlar yine burada adalı fayton ustaları tarafından yapılıyor. Ağaçların yeşili denizin mavisi derken fayton turumuzun sonuna geliyoruz. Hafifte karnımız acıkmaya başlamışken adanın tepesindeki Aya Yorgi kilisesine doğru yola çıkıyoruz.

Dik bir yokuştan yürüyerek 20 dakikada çıkılan, 202 metre yüksekliği ile adanın en yüksek noktası olan ve yaygın olarak “Aya Yorgi Tepesi” olarak anılan Yücetepe’de bulunan Aya Yorgi Manastırı ve Kilisesi her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Hristiyan inanışına göre, Aya Yorgi’ye yürüyerek çıkan kişiler yarı hacı sayılmaktadırlar. Bu dik ve uzun yokuşu çıkmak insanı epey bir yorsa da, sonunda alacağımız ödüle değer. Aya Yorgi kilisesinin yer aldığı bu yüksek tepe hem dilek dilemeye ve  ibadet etme gelenlere hem de yanındaki kır gazinosunda müthiş bir manzara eşliğinde leziz bir yemek yemek ya da çay içmek isteyenlere ev sahipliği yapıyor. Konumu>>

Büyükada Prens adaları adı verilen adaların en büyüğüdür. Adalar Bizans döneminde taht kavgaları sonucunda sürülen prenslerden alıyor adlarını. Osmanlı’nın fethinden sonra yüzyıllar içerisinde Türklerin de adaya yerleşmesiyle birlikte sıcak komşuluk ilişkileriyle dolu huzurlu ve dingin bir hayat süre gelmiş büyük adada.

Reşat Nuri Güntekin Evi

Büyükada’nın geçmişi sanatçılarla ve yazarlarla dolu. Çocukluğumuzun yazarı Reşat Nuri Güntekin de bunlardan biri.

Adanın sokaklarında birbirinden güzel ahşap evlerin, köşklerin, rengarenk tezgahların ve ada yerlilerinin arasında gezinirken, yepyeni bir eğlenceye bir bisiklet turuna çıkmaya karar verebilirsiniz. Adada uygun fiyata bisiklet kiralayabileceğiniz pek çok bisikletçi mevcut. Zamanın sürgün yeri olan bu ada, günümüzde şehir hayatından kaçıp da nefes almak isteyenlerin uğrak yeri.

Yazın denize girmek isteyenlerin, piknikçilerin, kayık turuna çıkmak isteyenlerin en favori mekanlarından biri olan ada, taptaze balıkların, birbirinden enfes mezelerin ve yemeklerin bulunduğu lokantalara sahip. Haftasonu rahat nefes alabileceğiniz, deniz manzara mesire alanı da bulunuyor ada da.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz