Ana Sayfa Mosques Kazasker Abdurrahman Efendi Camii

Kazasker Abdurrahman Efendi Camii

0

Fatih Çapa’da, Ördek Kasap Mahallesi, Millet Caddesi ile Selim Sabit Sokağı’nın kesiştiği köşede, Çapa Fen Lisesi’nin karşısında yer alan bir camimizdir. Banisi, Kanuni devri kadıaskerlerinden, Amasyalı Ali Efendi’nin oğlu Abdurrahman Efendi’dir.

1554-55 tarihinde inşa olunan cami Mimar Sinan’ın eseridir. Koca Sinan’ın kargir duvarlı ve ahşap çatılı camilerine güzel bir örnektir. Dikdörtgen planlı duvarlar, bir sıra küfeki taş ve üç sıra tuğla ile almaşık düzende inşa edilmiştir. Kurşun kaplamalı ahşap çatılı, tam ortada çatı altında gizlenen ahşap bir kubbesi olan, duvar ve pencereleri klasik Osmanlı üslubuna uygun olarak inşa edilmiştir.
Cami; 23 Ağustos 1908 tarihinde meydana gelen ve İstanbul’un en büyük yangınlarından biri olan, Çırçır Yangını olarak bilenen yangından payını almıştır. Yangından geriye sadece caminin dört duvarı ve minare kaidesini oluşturan kâgir kısımları ayakta kalabilmiştir.

Abdurrahman Efendi Camii, yaklaşık 1950 yılına kadar zaman zaman keretse deposu olarak, zaman zaman boş bir vaziyette yıllarca yol kenarında durmuştur. Bu yıllarda İstanbul’daki boş, harap camii ve mescitleri bağış toplayarak ihya etmek amacıyla kurulan Türkiye Anıtlar Derneği ve çevredeki hayırsever halkın da desteğiyle bu önemli eserin yenileme çalışmalarına başlanmış, birkaç yıl süren gayretler neticesinde de camii ibadete açılmıştır.

Ancak çilesi dolmayan eser, bu kez de 1957 yılında, açılmakta olan Millet Caddesi güzergâhı üzerinde kalacağı sanılarak yıkılmıştır. Oysa cami maalesef ne yola ne de caddeye herhangibir çıkıntı teşkil etmiyordu.

Bundan 54 yıl sonra, Veysel Karani Hırka-i Şerif Camii Hizmet Vakfı tarafından 2011 yılında tamamlanarak ihya edilen Camii, kendisi için ayrılan arsa üzerine, Millet Caddesine bakan cephesi aslına uygun olarak klasik üslupta yani, 1 sıra taş üç sıra tuğladan almaşık düzende yeniden inşa edilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz