Ana Sayfa İstanbul'un Müzeleri Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

3
topkapi-palace

15.yy.dan 19.yy.a kadar Osmanlı Padişahlarının yaşadığı yer olan Topkapı Sarayı, tarihe ve mimariye meraklı gezginler için İstanbul’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır. Dünyada günümüze gelebilmiş en eski saraylardan olan Topkapı Sarayı, muhteşem mimari  yapısıyla ve paha biçilemez koleksiyonu ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Topkapı Sarayı Tarihi

Topkapı Sarayı, İstanbul’u fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460 yılında yaptırılmaya başlanmış ve 1478 yılında da tamamlanmıştır. Fatih’in yaptırdığı bu saraya önceleri Yeni Saray denmiş, yakın tarihlerden beri de önündeki toplardan dolayı Topkapı Sarayı denmiştir.Zamanla ek bölümlerin de ilave edilmesiyle 400 yıl boyunca 25 padişahın hüküm süreceği dev bir kompleks haline gelmiştir.1853’te Dolmabahçe Sarayı’na taşınılmasıyla resmi saraylıktan çıkmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra 3 Nisan 1924 yılında Atatürk’ün emri ile müze olarak kullanılmaya başlamış ve  Cumhuriyet’in ilk müzesi olma özelliğine sahip olmuştur.

Topkapı Sarayı Hakkında Genel Bilgiler

Topkapı Sarayı, İstanbul Boğazı ve Haliç arasında, İstanbul yarımadasının ucundaki Sarayburnu’nda yer alan Doğu Roma yerleşkesinin üzerinde 700.000 metrekarelik bir arazi üzerine inşa edilmiştir. Saltanat Kapısı aracılığıyla giriş yapılan saray, iç içe geçmiş 4 avludan oluşuyor. Günümüzde 300.000 metrekarelik alana yayılan sarayın etrafında geniş bahçeler ve meydanlar bulunuyor.

Sarayı çevreleyen bu bahçelerin içerisinde zamanla başta Çinili KöşkSepetçiler Kasrı ve İncili Köşk olmak üzere çok sayıda yapı inşa edilmiş.

Dünyanın en zengin müzelerinden biri olarak kabul edilen Topkapı Sarayı’nda,  dünyanın çeşitli yerlerinden gelen porselenlerden  padişahlara ait portreler ve özel eşyalara, mutfak eşyalarından devlet  hazinesine kadar pek çok tarihi ve kültürel eserler bulunuyor.

Topkapı Sarayı Bölümleri

Behçeler ve meydanlarla çevrili olan Topkapı Sarayı iç içe 4 avludan oluşuyor.Biletsiz olarak girilen Birinci Avlu’ya, Bab-ı Hümayun adı verilen ana giriş kapısından giriliryor. Birinci avluda saray fırınları, darphane, muhafız alayı, odun depoları ve sebze bahçeleri yer alırdı. Ayrıca Çinili Köşk , Arkeoloji Müzesi ve  6. yy. Bizans eseri olan Aya İrini Kilisesi de burada yer alıyor.

Aya İrini Kilisesi

Topkapı Sarayı Müzesi’nin Ana girişi de diyebileceğimiz ikinci kapı Bab-üs Selam’dan girilen İkinci Avlu , devlet ve hükümetin yönetim merkezi olarak bilinir.  Tarih boyunca pek çok resmi törene sahne olan bu avluda, divan toplantılarının yapıldığı Divan-ı Hümayun ve Divan-ı Hümayun Hazinesi yer alıyor(Hazine Dairesini gezmek için ayrıca ücret alınmakta ve bu ücret ana kapıda ayrıca ödenmektedir.Ayrıca Kaşıkçı Elması da burada sergilenmektedir). Divan binasının arka kısmında ise sultanın adaletini simgeleyen Adalet Kulesi bulunuyor.  Harem Dairesi girişi ve Zülüflü Baltacılar koğuşu yine burada bulunuyor.

Babüssaade kapısından girilen sarayın Üçüncü Avlusu Enderun ismiyle de bilinir. Sarayın en ilgi çekici bölümlerinden olan Has Oda ve Kutsal Emanetler Dairesi burada yer alıyor.

Lale Bahçesi ve Sofa-i Hümayun bölümlerinden oluşan Dördüncü Avlu’da Bağdat ve Revan’ın fetihleri onuruna inşa edilmiş 2 köşk ve Mecidiye Köşkü ile Sofa Köşkü  bulunmaktadır.

Sultan’ın annesi, kız kardeşleri, ailenin diğer fertleri ve geniş aileye hizmet eden cariye ve harem ağalarının bulunduğu evin özel bölümü durumunda olan Harem, şüphesiz en çok ilgi çeken bölümdür. Gezmek için ayrıca bilet almanız gereken harem bölümünde Valide Sofrası, Hünkar Sofrası ile Harem ağalarının ve cariyelerin kaldığı bölümler gezilebilmektedir.

Topkapı Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Topkapı Sarayı Müzesi birçok tarihi esere ev sahipliği yapan Tarihi Yarımada’da, Fatih ilçesinde yer alıyor.

Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camii, Kapalı Çarşı gibi önemli tarihi yapılara da yakın olan Topkapı sarayına ulaşım oldukça kolaydır.

Toplu Taşıma: Tramvay(Kabataş-Bağcılar) kullarak müzeye gitmek isterseniz , Sultanahmet durağında inmeniz gerekiyor. Ayasofya Müzesinin önünden geçip tabelaları takip ederek kolayca müzeye ulaşabilirsiniz.

Marmaray’ı kullanarak müzeye gitmek isterseniz  Sirkeci İstasyonu’nda inip, Cağaloğlu-Vilayet çıkışından  Valilik binasının önüne çıkıp tabelaları kullanarak rahatça müzeye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un birçok noktasından Beyazıt halk otobüslerine binerek Beyazıt meydanına ulaşabilir  tramvay yolu istikametinde 15 dakika yürüyerek müzeye ulaşabiliriniz.

Özel Araç: Eminönü-Haliç istikametinden Sirkeci istasyonu yönüne dönüp karşınıza çıkacak olan Topkapı Sarayı tabelarından faydalanarak kolayca müzeye ulaşabilirsiniz.

Giriş Ücreti 2019

Harem Bölümü hariç olmak üzere Topkapı Sarayı Müzesi’ne giriş bileti 72 Türk Lirası’dır. Müze bilet satışlarında grup indirimi uygulanmamaktadır.

18 yaş altındaki  ve 65 yaşın üstündeki T.C. vatandaşları, Gaziler, Şehit ve Gazilerin aileleriengelliler ile tek refakatçileri, er ve erbaşlar ,basın kimlik kartı sahipleri,ICOM, ICOMOS ve  UNESCO kart sahipleri Topkapı Müzesini ücretsiz olarak gezebilirler.

Saray içerisindeki Harem,  ile  Zülüflü Baltacılar Koğuşu  ve Aya İrini Kilisesini ziyaret etmek isterseniz ilave ücret ödemeniz gerekmektedir. Harem ve Zülüflü Baltacılar için 42 Türk Lirası, Aya İrini içinse36 Türk Lirası ücret talep ediliyor.

Müzekart ile Harem ve Aya İrini hariç ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Ziyaret Gün ve Saatleri

Topkapı Sarayı Salı günleri hariç haftanın hergünü ziyarete açıktır.

Müze açılış ve kapanış saatleri yaz sezonu ve kış sezonunda farklılklar göstermektedir.

Kış Sezonu (2 Ekim – 1 Nisan)
Müze, Harem ve Aya İrini, Müze’ye son giriş 16:00 olmak üzere, saat 9:00 – 16:45 arası ziyaret edilebilir

Yaz Sezonu(1 Nisan – 2 Ekim)
Müze, Harem ve Aya İrini Müze’ye son giriş saat 18:00 olmak üzere, saat 09:00 – 18:45 arası ziyaret edilebilir3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz