Ana Sayfa İstanbul'un Müzeleri Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

0

Beşiktaş ve Kabataş’a yakın konumda olan Dolmabahçe Sarayı eşsiz mimari ve kültürel önemi bakımından İstanbul’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken müzeler arasındadır. Dolmabahçe Sarayı, tarihî önemi, görkemli mimarisinin yanı sıra odaları ve salonlarında çok değerli eşyalar, inovatif kristal eserler, halılar, çini sobalar ve daha nicelerini barındırıyor. Kültürel bir dönemecin tanığı Dolmabahçe Sarayı’nın, dönemin yaşayış ve geleneklerine dair de engin bir birikimi var.(millisaraylar.gov.tr)

İstanbul Boğazı’nın hemen kıyısında yer alan Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecid’in emriyle 1843-1856 yılları arasında inşa edilmiştir.Sarayın mimarisini o dönemin gözde mimarı Garabet Balyan ve oğlu Nikoğos üstlenmiş.Sarayın dış mimarisi kadar, iç dekorasyonunu da oldukça göz alıcı. Dünyanın en büyük saray içi balo salonuna sahip yapının odalarını rehberli turlar aracılığıyla gezerken bu ihtişamı sağlayan mobilyaları, perdeleri, halıları ve tabloları yakından incelemeniz mümkün.

Dolmabahçe Sarayı tamamlanınca, artık yetersiz hale geldiği düşünülen Topkapı Sarayı‘na taşınılmış ve 1924 yılına kadar Osmanlı Devleti’nin yönetim merkezi olarak kullanılmış.

Dolmabahçe Sarayı’na Nasıl Gidilir?

Dolmabahçe Sarayı, Kabataş-Beşiktaş arasındadır. Anadolu Yakasından Saray’a ulaşmak için Beşiktaş veya Kabataş’a gelen vapurları kullanabilirsiniz. Avrupa yakasından müzeye ulaşmak isteyen ziyaretçiler ise; T1 Kabataş-Bağcılar Tramway Hattını kullanarak Kabataş durağından yaklaşık 7-8 dakikalık yürüyüşün ardından müzeye ulaşabilirler.

Adres: Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı Dolmabahçe Sarayı 34357 Beşiktaş, İstanbul
Tel: 0 212 236 90 00, Web: www.millisaraylar.gov.tr/saraylar/dolmabahce-sarayi

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 2020

Özellikle 10 Kasım tarihinde yoğun ilginin olduğu Dolmabahçe Sarayı’nın Selamlık bölümünü ziyaret etmek isteyenler için tam ücret 80, indirimli 45 Türk Lirası olarak belirlenmiş.

Sarayın Selamlık bölümü ile birlikte HaremCamlı KöşkSaat Müzesi gibi alanlarını gezmek için ise tam ücret 60, indirimli ücret 30 Türk Lirası olarak belirlenmiş.

Dolmabahçe Sarayı TBMM Milli Saraylar’a bağlıdır, Turizm ve Kültür Bakanlığına bağlı değildir, bu nedenle Dolmabahçe Sarayı’nda Müzekart geçerli değildir.Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Gün ve Saatleri

Osmanlı’nın son döneminden günümüze kalan en önemli yapılar arasında olan Dolmabahçe Sarayını, pazartesi ve perşembe günleri hariç haftanın her günü 09.00-16.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret sırasında fotoğraf ya da kamera ile görüntü alınmasına izin verilmiyor. Ayrıca ziyaretiniz sırasında ücretsiz audio guide kullanabilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı Bahçeleri

Dolmabahçe Sarayı bahçeleri Hasbahçe (Selamlık), Kuşluk, Harem ve Veliaht Bahçesi olmak üzere 4 büyük bölümden oluşur. Bu bahçeler, çevresinde bulunan yapıların işlevine göre konumlandırılmış ve tasnif edilmişler. Bahçelerin düzenlemesi için Asya, Avrupa ve Amerika’dan bölgelere ait nadide bitkiler seçilerek getirilmiş, bahçe düzenlemesinde de görkemli bir koleksiyon oluşturma hedeflenmiştir.Hasbahçe

Hazine Kapısı ile Saray giriş kapısı arasında konumlanan Hasbahçe sarayın en büyük bahçesidir. Kareye yakın bir dörtgen formunda olan bu bahçeye Mabeyn Bahçesi ve Selamlık Bahçesi de denmektedir. Ortasındaki havuzu, havuzun çevresinde ise oval biçimli iç içe iki yürüme yolu vardır. Havuzun tam ortasında zarif kuğu biçimli fıskiye, Yıldız Sarayı’ndan getirilmiş.
Dolmabahçe Sarayı’nın deniz tarafından görülebilen bahçeleri, Hasbahçe’nin devamı niteliğindedir ve sahil boyunca uzanırlar.

Kuşluk Bahçesi

Hasbahçe ve Harem Bahçesi’nin arasında bulunan Kuşluk Bahçesi görkemli Muayede Salonu’nun kara tarafına bakan cephesinde konumlanır. Yüksek duvarlarla yanındaki iki bahçeden ayrılan Kuşluk Bahçesi bu duvarlardan dolayı bol bol gölge alır. Loş bir bahçe oluşuyla sakin ve huzur veren bir atmosfere sahiptir. Bu huzurlu atmosferi yaratan diğer etkenler ise manolya, ıhlamur ve at kestanesi ağaçlarının varlığıdır. Bahçenin Camlı Köşk’ün girişine sakin bir gölge sağlayan Pavlonya ağacı, o dönem İstanbul’da bulunan erken örneklerdendir.Harem Bahçesi

Bu bahçe, sarayın Harem bölümünü oluşturan L biçimli yapıların kara tarafına bakan cephesinde bulunmaktadır. Kuşluk Bahçesi ile arasındaki geçişte, sarayda bulunan en yaşlı ağaç olan Sekoya yer alır. Bu bahçe, yapının formundan dolayı daha çok bir avlu izlenimi uyandırmaktadır. Orta kısmında oval bir havuz bulunur ve çevresi yine Avrupai tarzı yansıtan geometrik biçim esasınca düzenlenmiştir.

Veliaht Bahçesi

Harem Bahçesi ile bağlantılı olan Veliaht Dairesi ve etrafındaki diğer yapıların bahçeleri, sarayın dördüncü büyük bahçe bölümüdür. Bu bahçenin etrafında Hareket Köşkleri ve seralar da bulunur.

Dolmabahçe Sarayı Bölümleri

Tasarımında Avrupa’nın büyük sarayları örnek alınan Dolmabahçe’nin ana binası Selamlık (Mâbeyn-i Hümayun), Tören Salonu (Muâyede Salonu) ve Harem-i Hümayun olmak üzere 3 kısımdan oluşuyor.

Kristal Merdivenler

Selamlık Bölümü

Dönemin yönetim işlerinin yürütüldüğü bölümdür. Bu bölümde, Medhal Salonu (Giriş), 60 kollu İngiliz menşeli avize ve muhteşem Hereke halısı, üst kata giden ve Saltanat merdiveni olarak da adlandırılan göz kamaştırıcı kristal merdiven, elçilerin ağırlandığı Süfera Salonu, Padişahın huzuruna çıktıkları Kırmızı Oda ve üst kattaki Zülvecheyn Salonu, gezip görülecek yerler ve eserler arasında.

Kırmızı Oda

Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu Oda

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 tarihinde saat 09.05’te Dolmabahçe Sarayı’nda vefat etti. Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu odada Atatürk’ün yatağı Türk bayrağı ile örtülmüş olarak ve saraydaki saatler de Atatürk’ün ölüm anında sonsuza kadar durdurulmuş durumda. Buradaki koridorun sonunda ayrıca Atatürk’ün kullandığı banyo ve içerisinde ilaçlarının olduğu dolap var.

Atatürk Odası

Muayede (Tören) Salonu

Padişah ve ailesinin özel yaşamlarını sürdürdükleri, sütunlarla desteklenmiş kubbeli bir salon olan Muayede Salonu, ziyaretçilerin hayran olacakları güzellikte bir yer. Burası dünyanın en büyük Taht Odası olarak kabul edilmekte. Muayede Salonu, döneminde tüm önemli tören ve kutlamalar için kullanılmış.

HaremHarem bölümünde muhtelif salonlar, Sultan ve Valide Sultan’a tahsis edilmiş daireler ve Sultanların eşleri, belirli bir yaşa gelene kadar şehzadeleri ve evlilik yaşına gelene kadar kızları ile birlikte diğer görevli kadınların yatak, çalışma, dinlenme ve yaşama odalarının bulunduğu daireler bulunmakta.Yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çeken Dolmabahçe Sarayı’nı gezdikten sonra zamanınız var ise Yıldız Parkı‘nı gezebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz