Ana Sayfa İstanbul'un Müzeleri Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı

1

18631865 yılları arasında inşa edilen, Boğazın kıyısında yeşilin ortasında, doğu ile batının yan yana geldiği, incelikli bir mimariye sahip sara, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü‘nün hemen altındadır. İçerdiği eserler ve mimari yapısı sebebi ile İstanbul’un gezilmesi gereken sarayları arasındadır. Set bahçeleriyle göz dolduran, köşkleriyle kendisine hayran bırakan 19. yüzyıl eseri olan Beylerbeyi Sarayı ve yapıları tarihin ve tarihi karakterlerin konuk olduğu eşsiz bir mekân.

Beylerbeyi Sarayı Nerede? Nasıl Gidilir?

Avrupa Yakası’ndan saraya ulaşmak isteyen ziyaretçiler, Vapur ya da marmaray ile Üsküdar’a geçtikten sonra buradan 15, 15C, 15H, 15K, 15KÇ, 15M, 15P, 15R, 15S, 15U, 15Y, 15ŞN İETT otobüsleri ile saraya ulaşabilirler.Anadolu yakasından saraya ulaşmak isteyen ziyaretçiler de yine Avrupa’dan gelen ziyaretçiler gibi Üsküdar’dan belirtilen numaralı İETT otobüsleri ile saraya ulaşabilirsiniz.

Metrobüs ile ulaşım sağlayacaklar ise 15 Temmuz Şehitler Köprüsü durağında inerek saraya kısa sürede yürüyerek ulaşabilirler.

Beylerbeyi Sarayı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı bünyesindeki hizmet veren tüm saray ve müzeler sadece pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Bu nedenle pazartesi dışında haftanın diğer tüm günlerinde saat 09:00-17:00 arasında Beylerbeyi Sarayı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Beylerbeyi Sarayı’nı ziyaret etmek için Tam 50 TL, İndirimli 25 TL ücret talep ediliyor. Güncel giriş ücreti bilgisine milli saraylar sayfasından ulaşabilirsiniz.

Beylerbeyi Sarayı Hakkında Bilgiler

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid tarafından yazlık saray olarak inşa edilen Beylerbeyi Sarayı, birçok yabancı devlet adamının da konakladığı olarak kullanılmıştır. Üst düzey devlet misafirlerine tahsis edilen bir Devlet Misafirhanesi olan Beylerbeyi, Fransız İmparatoru III. Napolyon’un eşi İmparatoriçe Eugénie, Alman İmparatoru II. Wilhelm gibi dönemin önemli siyasi aktörlerini ağırlamıştır.Beylerbeyi Sarayı yazlık olarak tasarlanılmış ve kullanılmıştır. Sultan burayı sadece yaz aylarında kullandıkları için sarayda herhangi bir ısıtma sistemi bulunmamakla birlikte yazın serin kalacak şekilde tasarlanmıştır. Sarayın hemen giriş katının ortasında bulunan ve suyunu denizden alan havuz ile sarayın içinin serin kalması amaçlanmıştır.

Beylerbeyi Sarayı, Dolmabahçe ile beraber İstanbul’un süslemeleriyle dikkat çeken saraylarındandır. Hem iç mimarisinde ve detaylarında hem de dış cephesinde zarif işçiliklerin dikkat çektiği saray, Neoklasik, Barok ve Rönesans sanat üsluplarının izlenebileceği güzelliktedir.

Bugün Beylerbeyi’nin Mabeyn ve Harem bölümlerinin yer aldığı ana yapısı ziyarete açıktır. Deniz köşkleri, tarihî tüneli, set bahçeleri, Sarı Köşk, Mermer Köşk ve Ahır Köşk gibi farklı amaçlara hizmet eden ek yapılarıyla da dikkat çekicidir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz