Ana Sayfa İstanbul'un Park, Bahçe ve Koruları Yıldız Parkı

Yıldız Parkı

0

İstanbul’un en fazla ziyaret edilen parklarından biri olan Yıldız Parkı, Beşiktaş’ın merkezinde Yıldız semtinde yer almaktadır. Parkta bulunan irili ufaklı şelaleler, asma köprüler, yüzyıllık ağaçlar, dinlenme yerleri ve sincaplar İstanbulluları kendine çekmeye yetiyor da artıyor. Yıldız parkı gezi rehberimizde parka ulaşım bilgileri, tarihi ve park hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yıldız Parkı Hakkında Bilgiler

Yıldız Parkı, diğer bir adıyla Yıldız Korusu, 17. yüzyılda Kazancıoğlu ailesinin özel mülkü olduğu için Kazancıoğlu Bahçesi olarak kayıtlarda geçiyor. Dönemin Sultanı olan IV. Murat kızına hediye etmek için parkı satın almıştır. Özel mülkten Saltanat mülküne geçen bu park, 1994 yılından günümüz süresince İstanbul Büyük Şehir Belediyesi bünyesinde halkın ziyaretine açılmıştır. 46 hektarlık bir alana sahip olan Yıldız Parkı, içerisinde yürüyüş yolları,şelaleler, asma köprüler, çocuk oyun parkları ve süs havuzlarının seyrini çıkartabileceğiniz gibi Kır kahvesi, Malta köşkü ve Çadır Köşkünde hafta içi veya hafta sonları boğaz manzarasına karşı kahvaltı ve akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Yıldız Korusuna ana giriş kapısından girdikten sonra yaklaşık 300 metre kadar bir yürüyüş sonrası meydanda bulunan süs havuzuna geliyorsunuz. Gölde sizi ördekler, su kaplumbağaları ve süs balıkları karşılıyor. Göl etrafında dinlenme yerleri var. Dilerseniz buralarda oturup göldeki ördekleri ve ağaçlarda gezinen sincapları izleyebilirsiniz.

Malta ve Çadır Köşkleri

Yıldız Parkı içerisinde yer alan Malta ve Çadır Köşklerinde boğazın  manzarasına karşın nezih bir kahvaltı keyfi yapabilirsiniz. Bu iki köşk açık büfe olarak hizmet vererek 70’den fazla kahvaltı çeşidinin sunulduğu muhteşem bir kahvaltı hizmeti veriliyor. Köşkleri turistik açıdan gezme imkanı olmayıp sadece restoran hizmeti alınabilmektedir. Malta ve Çadır Köşklerinin restoran ve kahvaltı fiyatları oldukça yakındır.

Hafta İçi (9:00-14:00) Kahvaltı Menüsü : 40 TL
Hafta Sonu (9:00-13:30) Açık Büfe Kahvaltı : 50 TL

Yıldız Parkı Giriş Ücretleri

Yıldız Parkına yaya olarak giriş ücretsizdir. Parka aracınızla girmek isterseniz, parkın içerisinde yer alan otoparkların gün boyu kullanım ücreti 8 Türk Lirasıdır.

Yıldız Parkı Ziyaret Saatleri

Yıldız Parkı haftanın tüm günleri açıktır. Gün boyu açık olan parkı hava kararana kadar gezmek mümkündür.

Yıldız Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Yıldız Parkı, Çırağın caddesi ve Palanga caddesinin ortasında kalıyor. Korunun yayalar için iki giriş kapısı bulunuyor ve bu iki kapıyı girip çıkmak için kullanabiliyor. Araçlar için ise Çırağın caddesi tarafındaki kapı giriş çıkış için kullanılmaktadır. Giriş kapısı tam olarak Çırağın caddesinde yer alan Çırağın Sarayı‘ nın tam karşısı. Parkın tam olarak konumu>>

Avrupa yakasından gelenler, Beşiktaş sahil yolundan geçen tüm toplu taşıma araçları ile parka ulaşabilirler.
Anadolu yakasından aracı ile gelenler 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü kullanarak Beşiktaş istikametinde Yıldız Parkı tabelalarını takip edebilirler. Yaya olarak gelmeyi düşünenler ise karşıdan Beşiktaş vapur iskelesine geçip 900 metrelik mesafeye ister otobüs/Taksi isterse de yürüyerek ulaşabilirler.