Ana Sayfa İstanbul'un Müzeleri Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi

0İstanbul’un fethini konu alan müze bizlere adeta fethi yeniden yaşatıyor. İstanbul Panorama 1453 Tarih Müzesi Türkiye’nin de ilk panoramik müzesi olma özelliğine sahip. Dünya üzerinde ise üstü kapalı tek panoramik müzedir.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında Bilgiler

Müzenin bulunduğu alan tarihi açıdan öneme sahip.Müzenin binasının  girişi fetih sonrasında Osmanlı askerlerinin kente ilk girdikleri yer olan Silivrikapı’ya ve surlarına bakacak şekilde konumlandırılmış.Müzenin durduğu noktadan bakıldığında, sol tarafta Edirnekapı surları, karşı tarafta ise Topkapı surları yani Konstantiniyyeyi, İstanbul yapan ilk harekâtın gerçekleştiği yani Osmanlı askerinin şehre girdiği kapı, sağ tarafta ise Silivrikapı surları görülmektedir. 

Yapımına 2005 yılında başlanan müze, İstanbul’un fethinin  555. yıl dönümünde, 2009 yılında devlet erkânının katıldığı bir törenle açılışı yapılmış. Bu muazzam projenin fikir babalığını ise ressam Haşim Vatandaş üstlenmiştir.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Bölümleri

Panorama 1453 Tarih Müzesi iki ana bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm girişten başlayıp panoramik resme giden güzergâhtadır. Bu güzergâhta kalıcı olarak hazırlanan Panorama 1453 daimi sergisi yer almaktadır.

İstanbul’un kuruluşundan itibaren, İstanbul’un kuşatmasını, fethini, Fatih Sultan Mehmed’in hayatını, İstanbul’u inşa faaliyetlerini, savaşların orijinal minyatür, gravür ve resimler eşliğinde anlatıldığı ve günümüz bakış açısıyla fethin resmedildiği modern minyatür çalışmalarının yer aldığı serginin bitiminde, panoramik resmin bulunduğu platformun girişi başlamaktadır. Kısa ve karanlık bir koridorun bitiminde ise ziyaretçiler kendilerini birden 29 Mayıs 1453 gününün şafak vaktinde hissetmekte ve adeta şehre giriş anına şahitlik etmektedirler.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Ziyaret Saatleri ve giriş ücreti 2020

Panorama 1453 Tarih Müzesi  her gün 08:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni ziyaret etmek isteyen yetişkin bireylerden 7,5 TL talep edilmektedir. Öğrenci , Öğretmen ve Askeri Personel indirimli müzeye girebilmektetir. İndirimli giriş ücreti ise 3 TL‘dir.  Müzeyi ziyaret etmek isteyen Yabancı uyruklu ziyaretçilerden ise kişi başı 15 TL talep edilmektedir.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Panorama 1453  Tarih Müzesi,  Zeytinburnu ilçesi Merkez Efendi Mahallesinde yer almaktadır.

Müzeye, metrobüs ya da Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattını kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Metrobüs kullanarak müzeye gelmek isterneiz, Topkapı durağında inmeniz gerekiyor. Tarihi surlar yönüne doğru üst geçidi geçip, buradaki parkın içerisinden 5 dakikalık bir yürüyüşle müzeye kolaylıkla ulaşmanız mümkündür.

Eğer Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nı kullanarak müzeye ulaşmak isterseniz, tramvaydan Topkapı Durağı’nda indikten sonra 3 dakikalık  yürüyüşle müzeye ulaşabilirsiniz.

Kendi aracınızla müzeye gitmek isterseniz yazımızdaki haritadan faydalanabilirsiniz. Aracınızı park etmek için Topkapı çevresinde alternatifi bol otoparklar mevcuttur.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz