Ana Sayfa İstanbul'un Müzeleri İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi

0

Beşiktaş’ta denizin hemen kenarında bulunan Deniz Müzesi, Türkiye’nin denizcilik alanında en büyük ve içerdiği koleksiyon çeşitliliği açısından dünyanın sayılı müzelerinden biri olma ünvanını elinde bulundurmaktadır. Deniz Müzesi, Osmanlı’dan ve Cumhuriyet’in ilk yıllarından kalma nadide eşyalardan oluşan koleksiyonları aracılığıyla Türk denizcilik tarihi hakkında ziyaretçilerine değerli bilgiler aktarıyor.Tüm bu özellikleriyle Deniz Müzesi İstanbul’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken müzeler arasındadır.

Deniz Müzesi Hakkında Bilgiler

Deniz Müzesi Komutanlığı‘na bağlı olarak ziyaretçilerine hizmet sunan müze, aynı zamanda Türkiye’nin ilk askeri müze olma özelliğine sahip.

Deniz Müzesi ilk olarak 31 Ağustos 1897 tarihinde Bahriye Nazırı Bozcaadalı Hasan Hüsnü Paşa`nın emirleri ve Tersane Komutanı Amiral Arif Hikmet Paşa‘nın da desteğiyle Binbaşı Süleyman Nutki tarafından Tersane-i Amire içindeki Mayın Müfreze Komutanlığı`na ait binada “Müze ve Kütüphane İdaresi” adıyla kurulmuş. 1933 yılında Kasımpaşa’da bulunan Nakkaşhane binasına “Bahriye Müzesi Müdürlüğü” adıyla taşınan Deniz Müzesi, II. Dünya Savaşı döneminde olası bir tahribattan korunması maksadıyla Ankara, İzmit ve Niğde`ye aktarılmış.

Müze 1946 yılında tekrar İstanbul’a taşınmış ve 1948 yılında Preveze Deniz Zaferi’nin 410’uncu yıldönümünde “Deniz Müzesi ve Arşivi Müdürlüğü” olarak ziyarete açılmıştır. Deniz Müzesi, son olarak 27 Eylül 1961 tarihinde bugünkü yerine, Beşiktaş meydanında Barbaros Hayrettin Paşa türbesinin hemen yanıbaşına taşınmıştır.

Müzenin günümüzde kullanılan binasının temelleri ise 2005 yılında bir tasarım yarışmasıyla atılmış. Artık yetersiz durumdaki binanın yerine yapılacak yenisinin belirlendiği bu yarışmanın ardından 2008 yılında inşa sürecine girilmiş.

2013 yılında yeniden kullanıma açılan müzenin yeni binası Ana TeşhirTarihi Kayıklar GalerisiKültür Sitesi ve Açık Sergi Alanı isimli 4 kısımdan oluşuyor. Çağdaş müzecilik anlayışına göre inşa edilen yapıda sergi ve gösterimlerin yanı sıra sosyal etkinlikler de düzenlenebiliyor. Ayrıca müze içerisinde çocuk odası, kafeterya, hediyelik eşya mağazası gibi bölümler bulunuyor.

İstanbul Deniz Müzesi Nerede ve Nasıl gidilir?

Deniz Müzesi, Beşiktaş Vapur iskelesinin ön tarafında, Beşiktaş meydanının hemen yanındadır.

Müzeye Anadolu Yakası’ndan ulaşmak isteyen ziyaretçiler, Kadıköy ve Üsküdar’dan kalkan Beşiktaş vapurlarını kullanabilirler.

Avrupa Yakası’ndan müzeyi ziyaret etmek isteyen ziyaretçiler, Beşiktaş merkeze gelen tüm İETT araçları ve minibüsleri kullanabilirler. Ayrıca trafikten hoşlanmayıp, yürümeyi seven ziyaretçiler Kabataş-Bağcılar tramway hattını kullanarak Kabataş durağından müzeye kadar olan tarih kokan caddede 15 dakikalık yürüyüşün ardından müzeye ulaşabilirler.

İstanbul Deniz Müzesi Giriş Ücreti 2020

Deniz Müzesi yılbaşı, dini bayramların ilk günü ve Pazartesi günleri kapalı olup; hafta içi 09:00 – 17:00, hafta sonu 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Haftaiçi 16.00, Haftasonu 17.00 saatlerinden sonra müze ziyaret edilebilmektedir.

Müzede giriş ücreti olarak yetişkinlerden kişi başı 12 Türk Lirası talep ediliyor. Öğrencilerden ise herhangi bir ücret talep edilmiyor.

İstanbul Deniz Müzesi Bölümleri

Deniz Müzesi içerdiği koleksiyon bakımından oldukça zengin bir müze. Müzede Ulu Önder Atatürk’e ait eşyaları, tarihi ahşap kayıkları ve pek çok farklı denizcilik materyallerini görebilirsiniz.

Atatürk’e Ait Eşyalar kısmında ulu önderimizin Ertuğrul ve Savarona yatlarında, Acar Botu’nda kullandığı eşyalar sergileniyor. Müzenin Tarihi Kayıklar bölümünde sergilenen kürekli ve yelkenli tekneler ise genel olarak Osmanlı döneminden kalma. Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara Gazi Çiftliği’nde, Savarona’da ve Florya’da kullandığı kayıklar da burada sergileniyor.

Müzede ayrıca farklı dönemlere ait bahriyeli kıyafetleri, sancaklar, tablolar, seyir aletleri, silahlar, gemi baş figürleri sergileniyor.

Denizcilik hakkında kültürümüzü geliştirmeye katkısı olan müzemiz İstanbul’da Gezilecek Yerler Lisetemizde mutlaka olmalıdır. Bir gününü müze gezmeye ayıran müze severler, Dolmabahçe Sarayı ve Deniz Müzesi’ni yakın olmaları hasebiyle aynı gün planlayabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz