Ana Sayfa İstanbul'un Müzeleri İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

2

Türkiye’nin ilk müzesi olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesinden oluşan üç ana birimden oluşmaktadır. Dünyanın en zengin müzeleri arasında yer alan İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin eserleri Osmanlı topraklarının çeşitli bölgelerinden ve tarih boyunca etkileşimde bulunduğumuz birçok kültürden izler taşımaktadır.İstanbul Arkeoloji Müzelerinin tarihi Fatih Sultan Mehmet dönemine kadar uzanır. Ancak müzenin kuruluşu 1869 yılında Aya İrini Kilisesi’nde toplanan eserlerin bir araya getirilerek ‘Müze-i Hümayun’ yani İmparatorluk Müzesi’nin kurulması olarak kabul edilmektedir.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Genel Bilgiler

İstanbul Arkeoloji Müzeleri kompleksi içerisinde en eski yapı (Miladi 1472) Çinili Köşk’tür. Şu anda Türk çini ve seramik örneklerinin sergilendiği Çinili Köşk Müzesi, İstanbul’daki Osmanlı dönemi sivil mimari örneklerinin en eskilerindendir.

Tarihte iz bırakan farklı uygarlıklardan eserlerin sergilendiği müze, İstanbul’daki Neo-Klasik mimarinin en görkemli örneklerindendir.

Klasik bina ve ek binadan oluşan müzede, tarih öncesi çağlardan Osmanlı Dönemi’ne dek uzanan ve aralarında Antik Çağ heykelleri, İskender Lahdi, Ağlayan Kadınlar Lahdi ve Tabnit Lahdi‘nin de bulunduğu eşsiz eserler yer alıyor.

İslamiyet Öncesi Arap Yarımadası Eserleri, Mısır Eserleri, Mezopotamya Eserleri, Anadolu Eserleri ve Çivi Yazılı Belgeleri Eski Şark Eserleri Müzesi‘ nde görmeniz mümkün. Ayrıca Akad Kralı Naramsin’in Steli, Kadeş Anlaşması, İştar Kapısı gibi eserleri de bu bölümde görebilirsiniz.1472 yılında Fatih Sultan Mehmet Dönemi’nde inşa edilen Çinili Köşk koleksyonlarında ise Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait 2000 civarında eser bulunmaktadır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbul’un önemli müzeleri arasında yer alan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Tarihi Yarımadada bulunan Gülhane Parkı giriş kapısının sağında bulunan Osman Hamdi Bey yokuşunda bulunuyor.

Müzelere ulaşmak için toplu taşıma araçlarını tercih ederseniz, Bağcılar-Kabataş Hattı’nda çalışan tramvayı kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgeden tramvay hattını kullanmanız mümkün değilse otobüs ile önce Eminönü’ne gelip, ardından kısa bir yürüyüşle müzelere ulaşabilirsiniz.

Anadolu Yakası’ndan bölgeye ulaşmaya çalışıyorsanız,vapur ve deniz otobüsü seferlerini kullanabilirsiniz.Vapur kullanarak Eminönü’ne ulaştıktan sonra dilerseniz yürüyebilir, dilerseniz de tramvaya binebilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzelerine Giriş Saatleri 2020

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde Yaz ve Kış Saati olmak üzere iki farklı ziyaret uygulaması olmaktadır. Buna göre her iki sezonda da sabah saat 09:00 da açılan müzeler, 15 Nisan-2 Ekim arasını kapsayan yaz sezonunda 19.00’da, 3 Ekim’de başlayıp 14 Nisan’da biten kış döneminde ise 17.00’da kapanıyor.

Tarih ve sanat severler için, İstanbul Arkeoloji Müzeleri İstanbulda mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır.2 YORUMLAR

  1. Merhabalar. Güzel ve bilgilendirici yazımız için teşekkür ederiz. müze giriş ücret hakkında bilgi alabilirmiyiz. Birçok yerde farklı ücretler mevcut

  2. İyi günler. Müze 2020 yılı müze giriş cüreti 36 tl. Ayrıca müze kart kullanımı da mümkün. Tüm müzelerde olduğu gibi arkeoloji müzelerinde de pzartesi günleri ziyaretçi kabul edilmiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz