Ana Sayfa İstanbul'un Müzeleri Ayasofya Müzesi Gezi Rehberi

Ayasofya Müzesi Gezi Rehberi

0

Dünyanın en önemli yapılarından biri olan Ayasofya Müzesi (İngilizce Hagia Sophia), komşuları Sultanahmet Camii (Blue Mosque) ve Topkapı Sarayı ile birlikte yerli ve yabancı turistler tarafından İstanbul’da en çok ziyaret edilen mekanlar arasında başı çekmektedir. Tarihi Yarımada’nın sembollerinden olan müze, kentin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ziyaretçilerine istediklerini fazlasıyla sunuyor.

Ayasofya Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Ayasofya Müzesi, Fatih İlçesi sınırları içerisindeki Sultanahmet Meydanı’nın kendi adını taşıyan kısmında yer alıyor.Çevresi Etnografya ve Halı müzeleri, Şehzadeler Türbesi, Cafer Ağa Medresesi ile çevrili olan Ayasofya müzesine ulaşmak oldukça kolay.Müzeye ulaşmak için tramvay, tren, otobüs ve vapur seferlerini kullanabilirsiniz. Eğer tramvayı tercih ederseniz, Bağcılar-Kabataş Hattı’nı kullanmanız gerekiyor. Gülhane ya da Sultanahmet istasyonlarından birinde tramvaydan indikten sonra kısa bir yürüyüşün ardından müzeye rahatça ulaşabilirsiniz.

Müzeye ulaşmak için ayrıca banliyö trenleri ile Sirkeci’de; Kadıköy, Üsküdar vapurlarından ya da İstanbul’un çeşitli yerlerinden kalkan belediye otobüslerinden Eminönü’nde indikten sonra tramvay kullanarak müzeye ulaşmanız mümkün.

Raylı sistemler için İstanbul Raylı Sistemler Haritası, İETT Belediye Otobüs sefer ve durakları için İETT Hat ve Durak Arama ve şehir hatları vapurları için İstanbul Şehir Hatları Vapur Seferleri sayfasına bakabilirsiniz.

Sultanahmet meydanı ve çevresi araç trafiğine kapalı olduğu için, Sultanahmet’e özel aracınız ile gelmenizi tavsiye etmiyoruz.

Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti 2020

Haftanın hergünü ziyarete açık olan Ayasofya Müzesi’be giriş için 100 TL talep ediliyor. Ayrıca Müzeye girişte Müzekart geçerlidir. Müzekart ile Ayasofya Müzesine çok yakın konumda olan Topkapı Sarayı, Türk İslam Eserleri Müzesiİstanbul Arkeoloji Müzesiİslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi‘ne ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz.Ayrıca 18 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler ile 0-12 yaş arası yabancı uyruklu çocuklar müzeye ücretsiz olarak giriş yapabilirler.

Ayasofya Müzesi Hakkında Bilgiler

M.S. 537 yılında inşası tamamlanan ve bir kilise olarak hizmete giren Ayasofya, dünyada en büyük kubbeli yapıydı. Yerden 49 metre yükseklikteki kubbesi ile görenleri hayrete düşüren Ayasofya, Orta Çağ’da yaşayan insanların gözünde bir insan yapısı değildi.

Bu ihtişamı algılamakta zorlanan insanlar, ona olağanüstü güçler atfetti ve yapı efsanelere konu oldu. Bizans dönemi boyunca, depremde ve kuşatmalarda şehir halkının sığındığı ve korunaklı duvarları içinde huzur bulduğu bir yer olageldi.

Ayasofya’nın muhteşem kubbesi, 557 yılında bir depremde çöktü ve yeniden inşa edildi. Bu kez yerden 56 metre yükseklikte inşa edilen kubbe (öncekinden 7 metre daha yüksek), çevresine eklenen 40 adet pencere ile donatıldı. Bu ikinci kubbe günümüzde halen ayakta olan kubbedir.Artemis Tapınağı üzerine inşa edildiği düşünülen dini yapıyı görkemli hale getiren bir diğer unsur ise yaşadığı deprem ve yangın felaketlerine rağmen 15 yüzyılı aşkın süredir ayakta kalması.

Doğu Ortodoks ve Katolik mezheplerince büyük önem taşıyan dini yapıya İslami unsurlar 1453’te kentin Fatih Sultan Mehmet önderliğinde Osmanlılar tarafından fethedilmesininden sonra eklenmiş.

Özellikle Mimar Sinan’ın çalışmalarının Latin İstilası sırasında harap hale gelen yapının eski görkemini geri kazanmasında büyük payı olduğunu söylemeliyiz.

Osmanlı padişahlarının bir kısmı tarafından ebedi ikametgâh olarak seçilen Ayasofya’nın müzeye dönüştürülme çalışmaları, Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle 1930-1935 yılları arasında gerçekleştirilmiştir.

Ayasofya Müzesinde Neler Var? Bölümleri?

Ayasofya Müzesi’nin dış mekanı ve bahçesinde, Osmanlı padişahlarının türbeleri, Sıbyan Mektebi, Şadırvan, Muvakkithane, Sebiller, Minareler, Payandalar, Hazine Binası ve İmarethane’yi gezip görebilirsiniz.

Padişah türbeleri arasında en çok ilgiyi, Mimar Sinan tarafından 1574-1577 yılları arasında inşa edilen II. Sultan Selim Türbesi çekiyor.

Giriş kapısı Osmanlı ağaç işlemeciliğinin seçkin örneklerinden birisi sayılan sekizgen yapının dışında Padişah Türbesi bölümünde III. MuradIII. MehmedI. Mustafa ve Sultan İbrahim türbelerini ziyaret edebilirsiniz.İç mekanda ise, muhteşem bir Kubbe, Mozaikler, Hat Levhalar, Çiniler, Mihrap, Minber, Hünkar ve Müezzin Mahfilleri, Omphalion, Sultan I.Mahmud Kütüphanesi, Maksureler, Mermer Küpler, Dilek Sütunu, Komutan Henricus Dandolo’nun Mezar Taşı, Viking Yazısı ve Ayasofya Kapıları’nı gezip görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz