Ana Sayfa İstanbul’da Görülmesi Gereken En Güzel ve Tarihi Kiliseler Aya Paraskevi Rum Ortodoks Kilisesi

Aya Paraskevi Rum Ortodoks Kilisesi

0

Boğazın Avrupa yakasında Yeniköy ile Büyükdere arasında bulunan Tarabya’da Aya Paraskevi Rum Ortodoks Kilisesi İstanbul’un önemli kiliseleri arasında yer almaktadır. Eski ismi ile Therapia, boğaz köyleri içerisinde Karadeniz’e yakın, şehir merkezinden uzakta bir yerleşim merkezidir. Bu sebeple tarihte önceleri önemli bir yer işgal etmemiştir. 1655 yılında, Derkon (Terkos) Metropolitliğinin bulunduğu Terkos (Durusu) köyünden daha merkezi konumdaki Tarabya’ya taşınması ile köyün de tarihin kalan kısmındaki yeri değişmiştir.18.yy’da Saray’da önemli konumları olan Fenerli Rum Beyleri (Boyarlar) bu tarihten itibaren bu köye önem verip, gösterişli yazlık evler yaptırmaya başlamıştır. 1821 Mora isyanında, Rum beyleri ile Osmanlı yönetiminin arasının açılması, bu değerli mülklerin el değiştirmesine ve İstanbul’da bulunan yabancı devlet elçiliklerine hediye edilmesine sebep oldu. Bu da Tarabya için yeni bir dönemin başlamasını sağladı ve köy Sefaretlerin yazlığına dönüştü. 1856 Hatt-ı Hümayun ile özgürleşen ve zenginleşen Rum burjuvası yazlık olarak yine burayı seçti ve 1870 sonrası birçok otel, pansiyon, lokanta ve iş yerleri açıldı, kozmopolit bir ortama dönüştü ve özellikle Osmanlı zamanında dönemin en önemli sayfiye yerlerinden biri haline gelmiştir. 1960’lara kadar bu karakterini muhafaza etti.
Tarabya koyunda bulunan Aya Paraskevi Kilisesi, Osmanlı döneminde 1856 yılında kalkan kubbeli kilise yapma yasağından sonra 1960 yılında ibadete açılmıştır. Bu sebeple İstabul’da Osmanlı döneminde yapılan ilk kubbeli kiliselerden biridir. Bina Rum Banker Zarifi ailesinin bağışladığı kaynaklarla yapılmıştır.
Tarabya ismi köyün Rumca adı Therapia‘dan gelir. Bu kelime de özellikle yazları İstanbul’un tersine nemsiz ve serin havasından ötürü Yunanca Farmakion yani Tedavi olunan yer kelimesinden gelmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz