Ana Sayfa İstanbul'un Büyük ve Güzel Camileri Sultanahmet Camii (Nasıl gidilir, Tarihi..)

Sultanahmet Camii (Nasıl gidilir, Tarihi..)

0

İstanbuldaki camiler arasında en fazla ziyaret edilmesinin yanı sıra, ilk 6 minareli cami olması en önemli özelliğidir. İç dizaynında oldukça fazla  kullanılan mavi ve beyaz çinilerden dolayı ingilizcede mavi cami anlamına gelen “blue mosque” adını almıştır.

Sultanahmet Camii’nin Tarihi

Sultanahmet Camii 17’nci yüzyılda Sultan I.Ahmed tarafından yaptırılmıştır.Camii’nin mimarı Mimar Sinan’ın öğrencisi Sedefkar Mehmet Ağa’dır.  Göz alıcı mimarisi ve altı minaresi ile dünyanın en güzel camii ve mimari yapıları arasında gösterilmektedir.
Sultanamet Camii’nin inşaatında Sultan I.Ahmed’in büyük bir törenle ilk kazmayı vurmuş ve bu kazma da Topkapi Sarayı‘nda sergilenmektedir.

Sultanahmet Camii Hakkında Bilgiler

Camii iç duvarlarında kullanılan mavi beyaz renkli İznik Çinileri nedeniyle İngilizcede mavi cami anlamına gelen “Blue Mosque” adını almıştır.

Sultanahmet Camii 2019 yılında Çamlıca Camii tamamlanana kadar tek 6 minareli cami olarak biliniyordu.Camii’nin altı minareli olması Camii tamamlanır tamamlanmaz tepkilere yol açmış. Bunun sebebi ise Mekke Camii ile aynı sayıda minaresinin olması imiş; Ancak Sultan I.Ahmed, Mekke Camii’ne 7. minareyi yaptırarak bu tepkileri ortadan kaldırmıştır.

Minarelerde bulunan toplam 16 şerefe Sultan I.Ahmet’in 16. Padişah olmasını işaret etmektedir.
Cami avlusuyla birlikte dikdörtgen bir planda yapılmış ve kare planda olan ibadet alanı toplamda 2.646 m2’den oluşmaktadır. 43 metre yüksekliğe sahip olan kubbenin çapı ise 23 metredir.
Büyüklüğü ile dikkat çeken kubbe dört büyük sütun üzerinde bulunmaktadır

Cami birçok noktadan görülebilsin diye zeminde bir yükseltme yapılmıştır. Caminin ön tarafında şadırvanın da yer aldığı avlu toplamda 26 sütun üzerine yapılmıştır. Bu avluda toplamda 30 kubbe bulunmaktadır. Bu avluya merdivenleri bulunan üç farklı kapıdan girilebilmektedir. Bu kapıların bir başka özelliği ise üstünde kıymetli bronz kapıların bulunmasıdır.

Böylesine büyük bir caminin iç pencere sayısı da fazla olacaktır.Yapının aydınlatması içi açılan 280 pencere sayesinde camii iç duvarlarını süsleyen çiniler oldukça güzel bir görünüm veriyor…

Sultanahmet Camii Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sultanahmet Camii, Fatih ilçesinin Sultanahmet semtinde, Sultanahmet meydanınında bulunmaktadır.

Toplu taşıma:

Bağcılar-Kabataş arası Tramvay (T1 hattı). Tramvay’ın Sultanahmet durağı var.

Üsküdar ve Kadıköy’den geliyor iseniz şehir hatları vapuru ile Eminönü’ne gelip buradan tramway(T1) ile gelebilirsiniz.

Özel araç: özel aracınızla aksaray istikametine dönün. Büyük bir otoparkı olan İstanbul Üniversite otoparkı ya da uygun bir otoparka aracınızı park ederek 10 dk tramway yolu istikametinde yürüyün.(Sultanahmet meydanında araç trafiği yoktur)

Gezi Tavsiyesi

Meşhur Sultanahmet köftesini deneyin.

Sultanahmet meydanında bulunan Dikilitaş üçlüsünü inceleyin.

Gülhane Parkında yürüyüş yapın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz