Ana Sayfa İstanbul'un Büyük ve Güzel Camileri Süleymaniye Camii(Nasıl Gidilir, Tarihi…)

Süleymaniye Camii(Nasıl Gidilir, Tarihi…)

0

Mimar Sinan tarafından, Padişah  Kanuni Sultan Süleyman emri ile yapılan Süleymaniye Camii, klasik Osmanlı mimari özelliklerine göre inşa edilmiştir. Cami Büyük Usta Mimar Sinan’ ın kalfalık döneminde yapılmıştır.

Süleymaniye Camii’nin Tarihi

        1550 -1557 yılları arasında Mimar Sinan tarafından, Padişah  Kanuni Sultan Süleyman emri ile yapılan Süleymaniye Camii’nin çevresinde medrese(okul), hastane, hamam, kütüphane gibi bir çok yapı yapı bulunuyor.

          Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olarak bilinen bu eser klasik Türk mimarisine göre inşa edilmiştir. Muhteşem görünümü ve huzurlu havası ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Süleymaniye Camii Hakkında Bilgiler

Süleymaniye Camii’nin 4 minaresi bulunuyor. Bunun nedeni Kanuni Sultan Süleyman’ın, İstanbul’un fethinden sonraki  4. Osmanlı Padişahı olması. Minarelerde bulunan toplam 10 şerefe ise Kanuni Sultan Süleyman’ın 10’uncu Osmanlı padişahı olmasını simgeliyor. Süleymaniye Camii’nin Kubbesi 53m. yüksekliğinde ve 27.5m çapındadır. Bu büyük kubbe tıpkı Ayasofya’da olduğu gibi yarım kubbe ile sağlamlaştırılmıştır.Bu kubbeyi taşıyan 4 sütun bulunmaktadır.Bu sütunlar farklı Osmanlı vilayetlerinden buraya taşınmıştır. Birisi, Lübnan, Bekaa Vadisi’nde bulunan Baalbek Tapınağı’ndan, bir diğeri Mısır’ın İskenderiye şehrinden, diğerleri; Topkapı Sarayı ve Vefa semtinden getirilmiştir

Süleymaniye Camii’nin önemli özelliklerinden biri de akustiğidir. Döneminin en büyük ustası Mimar Sinan,  seslerin caminin her köşesinden duyulması için kubbenin etrafına ve caminin çeşitli noktalarına içi boş küpler yerleştirmiş. Böylelikle ses iletimi daha verimli hale gelmiş.

Mimar Sinan en iyi aydınlatmayı sağlamak amacıyla toplam 32 adet pencere açmıştır. Aydınlatma için kullandığı yağ lambalarının islerini ise hava akımını hesaplayıp, caminin ana giriş kapısının üzerine yaptığı is odasında toplamıştır.Toplanan bu isler mürekkep yapımında kullanılmıştır.

Ayrıca Mimar Sinan günümüzde de hala varlığını koruyan, haşere ve böceklere karşı Camii’nin büyük avizesinin ortasına deve kuşu yumurtaları yerleştirmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan ve Hürrem Sultan gibi bir çok ismin kabr-i şerifi caminin külliyesi içerisindedir.   

Süleymaniye Camii Nerede ve Nasıl Gidilir?

Süleymaniye Camii Fatih ilçesinde, kendi adını alan Süleymaniye mahallesinde bulunmaktadır.

  • Şahsi araç ile gidecekler: Galata köprüsü-Eminönü istikametinden gelirken köprüyü geçtikten sonra sağ tarafta bulunan İstanbul Ticaret Üniversitesi Önündeki ışıklarda Süleymani Camii tabelasını göreceklerdir.
  • Toplu taşıma ile gidecekler: Camiye ulaşımın en kolay yoludur.Kabataş- Bağcılar tramway hattı ile Laleli durağına gelip, buradan 10 dk yürüyerek ulaşabilirler.

Gezi Tavsiye

  • Camii yakınlarında bulunan İstanbul’un en lezzetli kuru fasülyecilerinin bulunduğu lokantalardan birinde kurufasülye pilav ikilisini deneyimleyin.
  • İstanbul Boğazı ve Galata Köprüsü manzarasını birarada sunan teras cafelerden birinde kahve için.

Süleymaniye Camii yakınlarında bulunan İstanbul’un güzide camilerinden Sultanahmet Camii (Blue Mosque ) ve Fatih Camii hakkında detaylı bigi için ilgili sayfalarımıza göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz