Ana Sayfa İstanbul'un Büyük ve Güzel Camileri Şemsi Ahmet Paşa (Kuşkonmaz) Camii

Şemsi Ahmet Paşa (Kuşkonmaz) Camii

0

Üsküdar ilçesi, Şemsi Paşa Caddesi’nde yer alan, Osmanlı Dönemi, Mimar Sinan eseri bir camimizdir. ​​Üsküdar Salacak tarafı ve sahilde olan cami, İstanbul Boğazı’nın Marmara’ya açıldığı bir noktadadır.

 Diğer bilinen adıyla Kuşkonmaz Cami, 1580 yılında Sultan III. Murat’ın sadrazamı Şemsi Ahmed Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırıldı. Paşa, titizliği nedeniyle Mimar Sinan’dan üzerine kuşların pisletemeyeceği bir cami yapmasını istedi. Usta mimar bunun üzerine araştırmalarını yaptı ve çözümü buldu. Kuşların rüzgarların yönünden etkilenmesi sebebiyle, camiyi kuzey ve güney rüzgarlarının kesiştiği noktaya inşa etti. Denize sıfır noktada inşa edilen caminin denize kayma riskini göz ardı etmeyen dahi mimar, bunun önlemini aldı. Zemine hareket edebilecek olan iki sütün yerleştirdi. Teknik olarak öyle bir şey başardı ki, bu sütunlar kayma riski olduğunda hareket edebildiği için uyarabiliyor.

Cami denize yakın olduğu için lodoslu havalarda, avlu duvarını aşıp pencerelerden Cami’ye giren deniz suyu rögar vasıtasıyla denize tahliye edilir. Cami avlusu L planında olup avlu kapısından girişte solda görülmeye değer bir tarihi çeşme su haznesi vardır. L şeklindeki hazirenin Cami kıble duvarı ile avlu duvarı arasında 15 kadar tarihi kabir ve taşları vardır. Bu kabirler son restorasyonda meydana çıkarıldı. Ayrıca çıkarılan bazı tarihi mermer taş eşyalar duvarlara monte edilerek güzel bir görünüme kavuşturulmuştur. Cami’nin minaresi kesme taştan, tek şerefeli ve şerefe korkulukları mermer şebekelidir.

Cami tek kubbeli küçük bir mekândır. Hela girişinde tarihi ve güzel su haznesi vardır. Harim girişi yanları açık antre şeklindedir. Harim kapısı üstünde mahfil vardır. Pencere üstü, kubbe ve duvar yazı Kabartmalı tek örnektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz