Ana Sayfa İstanbul'un Büyük ve Güzel Camileri Mihrimah Sultan Camii

Mihrimah Sultan Camii

1

Edirnekapı-Karagümrük arasında, Fevzi Paşa Caddesine cepheli olarak, 1562- 1565 yıllarında Kanuni Sultan Süleyman tarafından kızı Mihrimah Sultan için Mimar Sinan’a yaptırılan külliyenin ana yapısıdır.

Cami, Bizans döneminde inşa edilmiş surlara bitişiktir. Mihrimah Sultan külliyesi, cami, medrese, sıbyan mektebi, hamam, türbe ve arasta dükkanlarından meydana gelir. Külliyenin yapıldığı alan İstanbul’un 7 tepesinden biridir. Kanuni Sultan Süleyman kızı için İstanbul’da iki ayrı yerde külliyeler yaptırmıştır. Bunlardan biri Edirnekapı’da diğeri ise Üsküdar sahilindedir. Mihrimah Sultan aynı zamanda Sadrazam Rüstem Paşa’nın da karısıdır.

Camii 1894 depreminde ağır bir tahribat geçirmiştir. Her ne kadar aslına uygun bir tamirat olsa da Camide aslına uygun kalem işi kalmamıştır. Cumhuriyet devri istimlakların da ise arasta çarşısındaki dükkanların bir çoğu yıkılmıştır. Bazı Osmanlı camilerinde, caminin iç avlusu cami avlusu dışında başka fonksiyonlara da ayrılmıştır. Bu yapıda da bu durum görülür. Medrese odaları cami avlusunda yer alır. Külliyenin yapıldığı alan tepe olmasına karşın, Mimar Sinan burada caminin kotunu yukarıda tutmuştur.

 Dükkanlar Fevzi Paşa Caddesine cepheli olmasına karşın, cami iç avlusu ve harimin bulunduğu ana mekan Fevzi Paşa caddesinden 3-4 metrelik bir merdivenle cami kotuna çıkılır Buna benzer uygulamalar Üsküdar Mihrimah caminde, Eminönü Rüstempaşa caminde ve Kadırga Sokollu Mehmet Paşa camilerinde görülür. Osmanlı İmparatorluğu’nun camiyi inşa etmesi yaklaşık 3 yıl sürmüştür. 1999 depreminde hasar gördükten sonra restorasyona alınan cami, 11 yıl süren restore çalışmaları sonucu hizmete açılmıştır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz