Ana Sayfa İstanbul'un Büyük ve Güzel Camileri Merkez Efendi Camii

Merkez Efendi Camii

0

İstanbul Surdışı Topkapı ile Mevlana kapı arasında bulunan Onuncu yıl caddesine cepheli olan Merkez Efendi Mezarlığının sonunda 1514 yılında Yavuz Sultan Selim’in kızı Şah Sultan tarafından Şeyh Merkez Efendi için inşa ettirilmiştir.Camiye iki yoldan, biri mezarlık içindeki yoldan diğeri mezarlık çevresini dolanarak gidilmektedir. Topkapı’daki yıkımlar sonrasında mevcut Otogar yıkılınca Merkez Efendi Camiine Topkapı’dan ulaşmak kolaylaşmıştır.

Merkez Efendi, Osmanlı dönemi alim ve bilginlerinden biri olup, meşhur mesir macununun mucidi olarak tarih kitaplarında yer alır. Osmanlı döneminde şifa sunan bitkiler üzerine risaleler yazan Merkez Efendi, tababet ilmine vakıf bir hekimdi.Caminin avlu kapısı üzerindeki yeşil kitabede, 1514 ve 1580 ikinci imar tarihi vardır. 1837’de Sultan II. Mahmut tarafından yenilenmiştir. Caminin mimarı planı kare formundadır. Bina kagirden yapılmış olup, ahşap çatılıdır. Camiye bitişik olan minare tek şerefelidir ve tuğladan yapılmıştır. Cami binası sarı boyalıdır. Cami ve çevresi şöyle yapılanmıştır: Cami karşısında türbe, çilehane, mezarlıklar, Abdülbaki Paşa Darülkurrası, Hamam bulunmaktadır.

Merkez Efendi, cami giriş kapısının açıldığı geniş bahçedeki türbesinde yatmaktadır. Tavanı kubbelidir. Pazartesi salı dışında 9-16 arası açıktır. Türbede giriş bölümündeki ahşap tavanlı bölümdeki parmaklıkla çevrili tarafta Şeyh Hüseyin Efendi, Şeyh Ahmet Mesut, Mustafa Efendi, Nurullah Efendi, Hatice Hanım, Sıdıka Hanım, Fatma Hatun, Şeyh Mehmet Nurettin yatmaktadır. Bağdadi kubbeli bölmede ise Merkez Efendi’nin sandukası bulunur. Önünde Hattat Aziz Efendi’nin bir levhası vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz