Ana Sayfa İstanbul'un Büyük ve Güzel Camileri İskenderpaşa Camii

İskenderpaşa Camii

0

Fatih Sarıgüzel caddesinde bulunan bir camimizdir. Daha sonra bu caddeye, bu camide ve bölgede gerçekleştirdiği hizmetlerden dolayı Mehmed Zahid Kotku’nun adı verilerek Mehmed Zahid Kotku Caddesi olarak değiştirilmiştir.

İskenderpaşa Camii, Fatih devrinde yaşamış ve II. Beyazıt’a vezirlik yapmış olan İskender Paşa tarafından yaptırılmıştır. Paşa, 1506 yılında vefat etmiştir ve vakfiyesi de 1505-1506 tarihli olmasından dolayı caminin 15. yüzyıl sonlarında veya 16. yüzyıl başlarında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Galata Mevlevihanesi’ni de bu caminin banisi İskender Paşa yaptırmıştır. Paşa, memleketi olan Vize’ye bağlı Çakallı köyünde, kendi yaptırdığı mescidin yanına defnedilmiştir.

İskenderpaşa Caminin diğer ismi, Terkim Mescidi’dir. Bu civarda bulunan Yeniçeri kışlasından dolayı bu isim kullanılmıştır.

Cami zaman içinde yıprandığından 1756, 1887, 1945 ve 1956 yıllarında onarımlar görmüştür. 1989 yılında, namaz mahallini genişletmek için sağ tarafa iki katlı ve 360 m²’lik bir ilave yapılmıştır. 1999 depreminden zarar gördüğü için 2006 yılında Hakyol Vakfı tarafından ciddi bir tamir yaptırılmıştır.

Caminin avlusuna, kuzey ve güneydeki iki kapıdan girilir. Avlunun etrafında kurs odaları, ortasında da yeni yapılmış küçük ama zarif bir mermer şadırvan mevcuttur.
Yapının batı duvarına bitişik durumdaki minaresi kesme taştan olup kare planlı kürsüsü ve pabuç kısmı oldukça yüksektir. Çok kenarlı bir gövdeye sahip olan minarenin şerefesinde görülen mukarnaslar devrinin tipik örneklerindendir. Şerefenin hemen altında kırmızı taştan bir şerit dolanır. Boğumlu külâhla petek kısmı son devirde yenilenmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz