Ana Sayfa İstanbul'un Büyük ve Güzel Camileri Hüsrev Ağa Camii

Hüsrev Ağa Camii

0

Üsküdar İskele Meydanı’nın karşı tarafında, Marmaray istasyonunun çaprazında, Sadrazam İbrahim Paşa çeşmesinin arkasında bulunan küçük ve güzel bir tarihi camimizdir.1728-29 yıllarında yapılan Hüsrev Ağa Camii, halk arasında “Eski Hamam Camii” olarak da bilinir. Darı Sokağı ile Kavaklı İskele Sokağı’nın kesiştiği yerde bulunur. Darı Sokağı, Tekel binalarının yapılmasından sonra trafiğe kapatılmıştır. Diğer sokak ise ismini, bu yolun sonunda bulunan Gümrük Teşkilâtı’ndan almıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Gümrük Teşkilâtı’nın diğer bir adı da “Kavak” idi.

2016 yılında restorasyon sürecine giren Hüsrev Ağa Camii, 3 yıllık bir çalışmanın ardından 2019 yılında, dönemin İstanbul m
Müftüsü tarafından tekrar ibadete açılmıştır. 2 yerden girişi bulunan küçük ve şirin bir avluya sahip caminin içine, tek bir giriş kapısı bulunur. Caminin avlusunda, giriş kapısının zıt yönündeki küçük bölümde Hüsrev Ağa’nın kabri bulunur. Sade bir mihraba sahip caminin tavan mofleri göz alıcıdır. İrili pencerelere sahip caminin minberi ve vaiz kürsüsü ahşaptandır.
Kısa bir minareye sahip Hüsrev Ağa Camii’nin kubbesi yoktur, dış cephesi ahşap kaplamadır. Cami cemaati, kışın soğuk günlerinde caminin çok iyi ısıtıldığını söyler. Üsküdar meydanı civarına yolunuz düşerse, bu küçük, şirin ve mütevazi camiye uğrayıp görmeden geçmemeniz tavsiye olunur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz