Ana Sayfa İstanbul'un Büyük ve Güzel Camileri Hidayet Cami

Hidayet Cami

0
Hidayet CamiiHidayet Camii gerek mimari yapısı ve tarihi, gerekse de konumu itibari ike İstanbul’un önemli camileri arasındadır. Eminönü Yalı Köşkü Caddesi ile Şeyhülislam Hayri Efendi Caddesi’nin kesiştiği yapı adasında, 1813 yılında Sultan II.Mahmut tarafından yaptırılmış bir camimizdir. Caminin tam yeri, Eminönü İstanbul Ticaret Odası’nın yeni binasının yanındadır.
Cami, ahşap olarak yaptırılmıştır. Daha sonra bu ahşap caminin yerine 1887 yılında Sultan II.Abdülhamit tarafından kagir bir cami Mimar Alexandre Vallaury’e inşa ettirilmiştir. Arapçadaki ”hidayet” sözcüğü Türkçede yol gösterme, doğru yolu arama, doğru yola girme, Allah tarafından kişinin kalbine ilham olunan doğru yolu arama isteği gibi anlamlara gelir.
Hidayet Camii’nin bulunduğu yer, 1800’lerde deniz kenarı ve kayıkhanelerin bulunduğu yerdir. Kayıkhanelerde çalışanlar ve bekar odalarında uygunsuz işler olduğuna inanan Sultan II.Mahmut buradaki tüm yapıları yıktırarak.Hidayet camiini yaptırmıştır.

Camide, Osmanlı camilerinde alışılmadık tarzda sivri bir kubbe görülmektedir. Kubbenin alt kenarları düz bir çatı düzlemine oturmaktadır. Çatı ve düzlem kurşunla kaplanmıştır. Cami iç mekanında fazla sayıda kolon olması mekanı bozmuştur. Hidayet Caminin iç süslemeleri kalem işidir. Çini hiç kullanılmamıştır.
Caminin alt katı boşaltılarak, 1992 yılında mescide çevrilmiştir. O zamanlar camide, Cuma namazlarında yer kalmadığından alt kattaki mescit kullanılmakta idi. Fakat bugün cuma namazı dışında bütün namazlar alt kattaki bu bölümde kılınıp, üst kat kapalı bulunmaktadır. Üst kattaki tarihi kısım ise cumadan cumaya açılmaktadır. Cami 1983 yılında onarıldıktan sonra İstanbul Ticaret Odası’nın bu bölgeye taşınması ile 2008 yılında İstanbul Ticaret Odası tarafından tekrar yenilenmiştir.
Eminönü’ne kadar gelmişken, Eminönü semtini gezmeyi deneyebilirsiniz. Eminönü geziniz için Eminönü Rehberimize göz atınız.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz