Ana Sayfa İstanbul'un Büyük ve Güzel Camileri Hacı Bayram Kaftani Camii

Hacı Bayram Kaftani Camii

0

Aksaray’dan Haseki istikametine giderken Yusufpaşa Tramvay Durağı’nın tam karşısında, Haseki Caddesi ile Ahmet Kahya Camii Sokağı’nın birleştiği yerde bulunan bir camimizdir.Fatih Sultan Mehmet’in kaftancısı olan Hacı Bayram bin Eyne Bey tarafından, 1490 yılında küçük bir mescid olarak yaptırılmıştır. (Ayvansarâyî, kitabında Haftancıbaşı olarak tanıtır). Daha sonra, Sadrazam Bayram Paşa, mescide minber koydurarak camiye çevirtmiştir.

1894 depreminde yıkılan camiyi, 1896 yılında, Fatma isimli bir hanım yüksek pencereli olarak yeniden inşa ettirmiştir.

1983 yılında onarım gören camiye, 1989 yılında yeni bir minare yaptırılmıştır. Minare caminin solunda olup, giriş kapısı avludadır; şerefesinin altı mukarnaslıdır.Hacı Bayram Kaftani Camii’ni 2002 yılında Fatih Belediyesi tamir ettirmiştir. Yakın zamanlarda önüne son cemaat yeri eklenmiş ve üzerine de kadınlar mahfili yapılmıştır. Üst mahfilin merdiveni ve imam odası da bu kısımdadır. Avluda son cemaatin önüne eternetle yapılan sundurma tarihi yapıya yakışmamıştır.

Kagir bina, dikdörtgen planlıdır. Harime girildiğinde sağlı sollu müezzin mahfilleri vardır. Hacı Bayram Keftani Camii’nin tavanı ahşap, çatısı kiremitle örtülüdür. Minber ve tavan ahşaptır. Vaaz kürsüsü küçük bir ahşap sütun üzerinde olup, etrafı ahşap korkulukludur. Duvarlarda ikişer adet pencere bulunmaktadır. Son yıllarda mihrap ve duvarların pencere altlarına kadar çini kaplanmıştır.

Hacı Bayram Kaftani Camii’nin avlusunun solunda basit bir şadırvanı vardır. 1496 yılında vefat etmiş olan Hacı Bayram Kaftânî’nin mezarı, mescidin haziresindedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz