Ana Sayfa İstanbul'un Büyük ve Güzel Camileri Eyüp Sultan Camii ve Türbesi

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi

0

İlk Sahabelerden olan Eyüp Sultan hazretlerinin kabristanının bulunduğu Eyüp Camii, yıl içerisinde oldukça fazla ziyaretçi çekmektedir.Eyüp Sultan Camii’nin Tarihi

Fatih Sultan Mehmet döneminde, İstanbul’un fethinden 5 yıl sonra 1458 yılında inşa edilmiştir. Fakat 1766 yılında meydana gelen deprem sonucunda kullanılamayacak duruma gelmiştir. III. Selim tarafından tadilat ettirilerek günümüzdeki görünümüne kavuşturulmuştur.

Camii külliyesi içerisinde bulunan ve camiye ismini veren kabir Halid Bin Zeyd Ebu Eyyüb El-Ensari’ye aittir. Hz.Eyyüp El-Ensari İstanbul’un fethi için  düzenlenen seferde İstanbul surları yakınında hastalanarak vefat etmiştir. İstanbul’un Osmanlı Devleti tarafından fethedilmesinin ardından Fatih Sultan Mehmet’in isteği üzerine hocası Akşemseddin,Eyüp Sultan’ın  defnedildiği alanı bulmuştur. Bulunan mezar yerine mimari ve manevi değeri yüksek bugünkü Eyüp Sultan Türbesi inşa edilmiştir.

Eyüp Sultan Camii Nerede ve Nasıl Gidilir?Eyüp Sultan Camii,  adını verdiği İstanbul’un tarihi ilçesi Eyüp’ün Haliç kıyısında bulunuyor.

Toplu Taşıma:  Yenikapı, Aksaray, Bakırköy ve birçok merkezi noktadan Eyüp Sultan Durağı’na otobüs seferleri bulunmaktadır. Ayrıca Metrobüs güzergahına da oldukça yakın olan Eyyüp Sultan Camii’ne Ayvansaray metrobüs durağından da yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Özel Araç: Unkapanı Köprüsü’nün altından geçip, Feshane üzerinden Eyüp Sultan Camii’ne ulaşabilirsiniz.