Ana Sayfa İstanbul'un Büyük ve Güzel Camileri Dolmabahçe Camii

Dolmabahçe Camii

0
Dolmabahçe Camii

Kabataş ve Beşiktaş semtleri arasında, isminden de anlaşılacağı üzere Dolmabahçe’de bulunan camimizdir. Gerek konumu, gerekse de göz alıcı mimari yapısı itibariyle İstanbul’un önemli camileri arasındadır.
19. yy’da, Sultan Abdülmecit’in annesi Bezmialem Valide Sultan tarafından başlatılır, vefatı üzerine Sultan Abdülmecit tarafından tamamlanır. Tasarımı Garabet Balyan’a aittir.


Asıl adı Bezmialem Valide Sultan Camii olan ama konumu nedeniyle Dolmabahçe Sarayı bütünü içinde düşünülüp birlikte anılan Dolmabahçe Camii, iki yılı aşkın bir yapım süreci sonunda 23 Mart 1855’te bir cuma töreniyle ibadete açılmıştır.

Caminin en belirgin biçimsel özelliği net bir kurgu ve geometriye sahip olmasıdır. Cami ve hünkar bölümleri, işlevlerine de bağlı olarak ayrı ayrı tasarlanmış ve sonra birleştirilmiş gibidir. Cami, kare planlı altyapı üzerine kubbeli ve yüksek bir kitledir. Hünkar bölümü ise, dikdörtgen planlı prizmatik ve daha alçak bir kitledir. Bu iki kitle, caminin kuzey cephesi yönünde bitiştirilirler. Bu yapıdaki geometri egemen tasarım, ampir üslubunun veya yeni klasikçiliğin 19. yüzyılın ortasındaki son fakat en bütüncül örneklerindendir.

27 Eylül 1948 gününden itibaren Deniz Müzesi olarak hizmet veren ibadethane, 27 Mayıs Darbesi sonrasında askerî yönetim tarafından Yassıada İrtibat Kurulu’na verilmiş, kurul da müzenin camiyi derhal boşaltmasını istemiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz