Ana Sayfa İstanbul'un Büyük ve Güzel Camileri Büyük Çamlıca Camii

Büyük Çamlıca Camii

0
Çamlıca Camii maliyeti
Çamlıca Camii

Yapımına 29 Mart 2013’te başlanan Büyük Çamlıca Camii, 63000 kişilik kapasitesi ile Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olma özelliğine sahip. 7 Mart 2019 tarihinde sabahı namazı ile ibadete açılan Çamlıca Camisi, Türk İslam Eserleri Müzesi, Sanat Galerisi, 3  Kütüphane, 1071 kişilik Konferans Salonu, Hat, Tezhip, Minyatür gibi geleneksel sanatların eğitiminin verildiği 8 Sanat Atölyesi, 3 bin 500 araçlık kapalı otoparkı bulunan bir kompleks olarak inşa edilmiştir. Görkemli mimarisiyle İstanbul’un önemli sembollerinden biri haline gelen camii, aynı zamanda en modern camidir. Çamlıca Camii Nerede? Nasıl Gidilir?

Yüksek konumu sayesinde İstanbul’un pek çok yerinden görülebilien Büyük Çamlıca Camii Külliyesi, Üsküdar ilçesinde Ferah Mahallesinde bulunmakta.

Avrupa yakasından camiye ulaşmak için Eminönü ve Beşik’tan kalkan Üsküdar Vapur seferlerini Kullanabilirsiniz. Vapurla Üsküdar’a ulaştıktan sonra Üsküdar-Kirazlıtepe-Hasippaşa minibüs hattını kullarak camiye ulaşmak mümkün.Yine Avrupa yakasından küliyeye ulaşmak için, Şişli Cevahir avm önünden geçen 522 ve 14FD  numaralı İETT otobüslerini kullanılabilir.

Anadolu yakasından külliyeye ulaşmak için ise, Dudullu’dan 522 ve UM12, Ataşehir’den 222 ve 14F, Maltepe’den 222 ve 4F İETT otobüsleri kullanarak camiye ulaşılabilir.

Özel araç ile ulaşmak külliyeye ulaşmak için; Üsküdar merkeze’e gelip buradan sonra tabelaları takip ederek ulaşım sağlamak mümkün.

İETT otobüs hatları saatlerini öğrenmek için İBB Otobüs Hat Hareket Saatleri sayfasını ziyeret edebilirsiniz. Beşiktaş ve Eminö’nden kalkan vapur seferleri için ise Şehir Hatları Vapur Seferleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Çamlıca Camii Hakkında Bilgiler

Cumhuriyet dönemi en büük camisi olan Büyük Çamlıca Camii başta Beşiktaş ve Fatih olmak üzere İstanbul’un neredeyse her yerinden görülebilmekte. 6 minareli olarak inşa edilelen caminin minareleri imanın şartlarını temsil ediyor. 3 şerefeli 4 minaresi Malazgirt Zaferi’ne ithafen 107,1 metre iken, 2 şerefeli 2 minaresi ise 90 metre yüksekliğinde inşa edilmiş.Camii’nin mimari özellikleri içerisinde sırlar barındırıyor. 72 metre yükseklikte olan ana kubbesi İstanbul’da yaşayan 72 milleti, 34 metre çapındaki kubbesi ise İstanbul‘u simgeliyor. Büyük Çamlıca Camii’nin sadece bir cami değil, modern anlamda bir kompleks, geleneksel manada da külliye olarak tasarlanan Çamlıca Camii bünyesinde;sanat galerisi, kütüphane, 1071 kişilik konferans salonu, 8 sanat atölyesi, 3 bin 500 araçlık kapalı otoparkı barındırıyor.

Büyük Çamlıca Camii Avlu Görünümü

Ana avlu girişinde mermerle kaplı ve oldukça büyük bir taç kapı yer alıyor. Kapının avlunun iç kısmına bakan bölümünde, Kasas Suresi’nin 77. ayeti bulunuyor. Caminin içine girilen kapının üzerine ise Al-i İmran Suresi’nin 132-136. ayetleri işlenmiş.Büyük Çamlıca Camii
Çamlıca Camii Kubbe İç Görünümü

Caminin kubbe altındaki dört ayrı bölümde bulunan aslan göğüslerine, nanoteknolojiyle üretilen hatla Arapça “Ey ihtiyaçları gideren”, “Dualara icabet eden“, “Sesleri duyan“, “Dualarımızı kabul et” sözleri yazılmış. Yine nanoteknoloji ürünü 220 metre boyunda ve yaklaşık 9 bin parçadan oluşan Fetih Suresi‘nin tamamı, kubbe altındaki kemerlere monte edilmiş. Kubbe görüldüğü gibi oldukça göz alıcı.Çamlıca Camisi, halı serili alanında 25 bin olmak üzere toplamda 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği büyük bir camidir. Tüm bu özellikleriyle Büyük Çamlıca Camii İstanbul’un önemli camileri arasıda ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Üsküdar’a kadar gelmişken, külliyeye oldukça yakın konumda olan Çamlıca Tepesini’de gezebilir, İstanbul’un eşsiz manzarasına karşı çayınızı içebilirsiniz.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz