Ana Sayfa Şehri Keşfet Sultanahmet Gezi Rehberi

Sultanahmet Gezi Rehberi

0
Sultanahmet

Dünya üzerindeki eşsiz yerlerden biri Sultanahmet meydanı. Camileri,  kiliseleri, tarihi yapıları ve anıtlarıyla İstanbul’un en önemli semtlerinden biri olan Sultanahmet meydanı İstanbul’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır. Sultanahmet meydanının bu eşsizliği, binlerce yıllık tarihinin yanı sıra her dönemde önemli bir merkez olmasından kaynaklanıyor.

Sultanahmet Meydanı Hakkında Bilgiler

sultanahmet meydanı

Geçmişi  Roma ve Bizans İmparatorluklarına dek uzanan bu mekan, dönemin devletlerinin saraylarının, önemli dini binalarının ve kültürel anıtlarının bulunduğu alandır.

Bizans döneminde hipodrom olarak bilinen alana Osmanlı Döneminde at meydanı  adı verildi. Günümüzde ise İstanbul’un en büyük camisini sınırlarında bulundurduğu için Sultanahmet meydanı olarak anılmaktadır.

Turist kafileleri genelde sabah saatlerinden itibaren meydanı doldurmaya, anıtları incelemeye ve müzelere girmeye başlıyor.Semtin ziyaretçileri arasında, her ülkeden, her dinden ve her dilden binlerce insan var. Sultanahmet meydanında ziyaretçilerin ilk ziyaret ettikleri yer İstanbul’un da simgelerinden olan  Sultanahmet Camii(Blue Mosque).

Sultanahmet Camii

Sulatnahmet Camii

1616 yılında Osmanlı Padişahı I. Ahmet tarafından yaptırılan camii, 6 minaresi ile İstanbul’un en büyük camisidir. Yapıldığı dönemde büyük bir külliye olarak tasarlanan bu yapı, bugün son derece geniş bir alanı kapsıyor.  Göz alıcı mimarisiyle dünyadaki sayılı eserlerden olan Sultanahmet Camii’nin kapısında, Osmanlı dönemi camilerinde yer alan camiye giren kişinin benliğini dışarıda bırakması için koyulan zincirlerden bulunuyor.

Sultanahmet  meydanını  her gün yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Bu anlamda Sultanahmet meydanı sadece turistik bir mekan değil aynı zamanda manevi bir merkez konumunda. Konumu>>

Ayasofya

Sultanahmet Camii’nin hemen karşısındaysa kendiden yaklaşık bin yıl daha yaşlı olan Ayasofya bulunuyor.  Orijinali Bizans katedrali olan Ayasofya, bugün müze olarak hizmet veriyor. Sultanahmet meydanına gelen ziyaretçiler için Ayasofya mutlaka görülmesi gereken bir yapı. Ayasofya Müzesi hakkında detaylı yazımızı okuyabiliriniz.

Sultanahmet’te  burasının hipodrom olarak bilindiği dönemden kalma 3 farklı anıt daha ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Dikilitaşlar ve Çeşmeler

Örme Dikilitaş

32 metrelik bir sütun olan örme dikilitaşın yapım tarihi kesin olarak bilinmiyor. Yapıldığı dönemde üzerinde altın harflerin bulunduğu bronz tabakanın haçlılar tarafından çalındığı iddia edilir.

Meydanın güney kısmında yer alan  üzerinde hiyeroglifler  bulunan Mısır Obeliskinin hikayesi  ise daha ilginç. Mısır firavunu III. Thutmose  tarafından yapılan bu dikilitaş. Bizans imparatoru Theodosius tarafından İstanbul’a getirtilip meydana dikilmiştir.

Meydandaki üçüncü yapı ise İstanbul’un en eski yapılarından biri olan Delphideki  Apollon tapınağından  getirilen Yılanlı Sütun.

Hipodrom meydanın en sonunda ise Alman İmparatoru II.Wilhelm’in İstanbul’a hediye olarak getirttiği Alman Çesmesi  yer alıyor. Gün boyunca bu anıtların hepsi sayısız insanı kendine çekiyor.

Oteller ve restoranlar semti olan Sultanahmet’te insanların karınlarını doyurması için oldukça çesitli seçenekler bulunuyor. İstanbul’un her köşesinde olduğu gibi geleneksel atıştırmalıklarımızdan simit, kestane ve mısır bunlardan birkaçı.

Her yanı İstanbul’un önemli simgeleri  ile dolu Sultanahmet meydanı ve çevresi tam bir turist mekanı. Özellikle İstanbul limanlarına yanaşan cruise gemilerinin sayısı artıkça Sultanahmet’i görmeye gelen ziyaretçilerin sayısı da oldukça artıyor.Bu kalabalıktan kurtulmanın tek yolu meydandan ara sokaklara sapmak. Sultanahmet’in her sokağı uzaktan yakın geçmişe tarih dolu. Antik kalıntılarla mahalle evleri ve restore edilmiş ya da edilmemiş yaşam alanları iç içe. Sultanahmet sokaklarında hala yaşam var. Eski mahalleler belki de yüzlerce yıl öncesiyle aynı şekilde duruyor.

Arasta Çarşısı

Sultanahmet camisinin hemen arka tarafına geçildiğinde karşınıza Arasta Çarşısı çıkıyor. Çarşılarda aynı ürünü satan dükkanların bulunduğu bölüme verilen isim olan arasta, burada bu büyük çarşıya adını vermiş. Arasta çarşısı dar bir sokaktan oluşuyor ve içinde 70 dükkan bulunuyor.  Osmanlı döneminde sipahilerin kullandığı malzemelerin satılması nedeniyle sipahiler çarşısı olarak da biliyor. ancak bugün burada halı kilim, deri ürünler, çini, atkı ve eşarpla sayısız çeşitli orijinal hediyelik eşyaların satıldığı bir mekan.  Bizans döneminden kalan yapıların üzerine 17. yy. da inşa edildiği düşünülen çarşı günümüzde yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri. Konumu>>

Gülhane Parkı

Sultanahmet’te bir gün birçok kişi için Gülhane Parkı gezilmeden tamamlanmış sayılmaz. 163 dönümlük bu park sadece Sultanahmet’in değil bütün İstanbul’un nefes aldığı alanlardan biri. Osmanlı döneminde Topkapı Sarayının bahçesi olan Gülhane ,1912 yılında park haline getirildi. O gün bugündür bu park gerek İstanbulluların gerekse yabancı turistlerin bu şehirde doğa ile iç içe sakince ve huzurlu zaman geçirdiği ender mekanlardan biri. Konumu>>

Sultanahmet  meydanına oldukça yakın konumda olan Topkapı Sarayı ve Yerebatan Sarnıcı Sultanahmet meydanında mutlaka gezilmesi gereken yerlerden.