Ana Sayfa Şehri Keşfet Ortaköy Gezi Rehberi (2020 Gezilecek Yerler, Ulaşım, Aktiviteler…)

Ortaköy Gezi Rehberi (2020 Gezilecek Yerler, Ulaşım, Aktiviteler…)

1

İstanbul’un kendi küçük, hazineleri büyük semtidir Ortaköy. Yıllarca sultanlar ve şehzadeler yaşadığı için hanedan semti olarak anılmıştır.İstanbul’un kendi küçük, hazineleri büyük semtidir Ortaköy. Yıllarca sultanlar ve şehzadeler yaşadığı için hanedan semti olarak anılmıştır.

Tarihi

Kıtaları birbirine bağlayan Boğaziçi köprüsünün Avrupa ayağı burası. Boğazın yamacı Yıldız ve Çırağan Saraylarının yanı başı. Görkemli bir geçmişi bağrında saklıyor.  Antik çağda Argion adıyla bilinen bu balıkçı köyü, Bizans döneminde Aya Fokas ve Mesa Hora diye anılır oldu. Bizanslıların Daniano Sarayına da ev sahipliği yaptı Ortaköy. Fetihten sonra da Osmanlı hanedanlarının göz bebeği haline geldi. Paşalar saraylara yakınlığı nedeniyle, yalılarını köşklerini hep bu bölgeye inşa ettirdi.

Semt, günün gecenin her saati hareketli, hararetli. Kalabalık bir buluşma mekanı.

3 dinin simgesi asırlık ibadethaneler yan yana. Semtte iki Katolik , iki Rum Ortodoks kilisesi, iki sinagog, iki de tarihi cami bulunmakta.

 

Büyük Mecidiye Cami

Meydanın ucunda, İstanbul’un simgelerinden biri dikiliyor tüm ihtişamıyla. Bilinen adıyla Ortaköy Camii. Gerçek ismi ise Büyük Mecidiye.  İskelenin ucunda zarif mimarisiyle karşılıyor misafirlerini. İstanbul’un selatin  camilerinden . Yani Sultanların yaptırdığı camilerden biri. 1854 yılında Sultan Abdülmecid tarafından mimar Nigoğos Balyan’a yaptırılan Büyük Mecidiye Camii, klasik Osmanlı mimarisinden modern mimariye geçişin en seçkin örneklerinden.

Dışı kadar içi de göz kamaştırıyor. Barok mimari tarzında inşa edilen caminin en önemli özelliklerinden biri, 4 tarafından güneş alacak şekilde tasarlanmış olması.

 

Bütün selatin camilerinde olduğu gibi burada da hünkar mahfili var. Yani padişahların namaz kılması için ayılmış özel bir bölüm. Sultan Abdülmecid buraya geldiğinde, ibadetini bu bölümde yapıyordu. Sultan caminin hat levhalarını bizzat kendi hazırladı. Cami duvarında bulunan Allah ve Muhammet levhalarıyla, minberin üstündeki Kelime-i Tevhid, Sultan Abdülmecid tarafından yazıldı. Altında da padişahın imzasını görmek mümkün.Büyük mecidiye camii yalnızca Ortaköy’ün değil, boğazdaki eşsiz konumuyla İstanbul’un da simgesi. Konumu>>

Aya Fokas Kilise

Camiden biraz ilerde Ortaköy’ün ana caddesinde Bizans döneminde semte adını veren manastırla aynı ismi taşıyan Aya Fokas kilisesi göze çarpıyor. Konumu>>

Ortaköy’e Müslüman nüfus Kanuni Sultan Süleyman döneminde yani 1520 den sonra yerleşmeye başladı. Semtteki ilk Müslüman eser ise Mimar Sinan imzasını taşıyan Hüsrev Kethüda hamamı olarak biliniyor.

Hüsrev Kethüda Hamamı

Tam 300 yıl boyunca hamam olarak hizmet vermesinin ardından, günümüzde etkinlik mekanı olarak kullanılıyor. Hüsrev Kethüda hamamı çifte hamam olarak kullanılıyordu. Bu şu anlama geliyor. Kadınlar ve erkekler bölümü vardı. O dönem bu her iki bölümün kapısı birbiri görmeyecek şekilde farklı sokaklara açılıyordu. Hüsrev  Kethüda hamamı, ustaların ustası Mimar Sinan’ın İstanbul’da yaptığı son hamam. Mimar Sinan hamamı günün her saatinde farklı renkte ışık alacak şekilde tasarlamış. Konumu>>

Ortaköy Osmanlı imparatorluğunun son döneminde sultanların yerleşim mekanıydı. Kendileri için yapılan ve dönemin ünlü mimarları Balyanların imzasını taşıyan yalılardan bazıları hala ayakta.

 

Esma Sultan Yalısı

Ortaköy’de meydana komşu bir Sarkis Balyan eseri var. Esma Sultan Yalısı. Bugün sadece dış duvarları ayakta olan yalı, Sultan Abdülazizi’n kızı Esma Sultan’a düğün hediyesi olarak verildi. Esma sultan 1875 yılında Dolmabahçe sarayında dünyaya geldi. Babası sultan Abdülaziz tahttan indirilince, Yıldız Saray’ı haremine alınadı ve 16 yaşında Çerkes Mehmed Paşa ile evlendirildi.  Düğün hediyesi olan bu yalı 1915’e kadar hanedan mülkiyetindeydi. Uzun yıllar sadece depo olarak kullanıldı. 1975’de geçirdiği yangında harap olan yalının, yalnızca dış duvarları ayakta kalabildi. Çelik ve cam kullanılarak etkinlik mekanı haline dönüştürülen yapı, günümüzde görkemli düğünlere ve davetlere ev sahipliği yapıyor. Konumu>>

Esma Sultan Yalısı’nın komşusu ise Mimar Sarkis Balyan’ın kendi yalısı. Malum balyan ailesi, imza attığı eserlerle 19. yy.da  İstanbul’un çevresini değiştirmekle kalmayıp, sultanların da takdirini kazanmıştı. Sultan Abdülaziz Beylerbeyi Sarayı’nın mimarisini o kadar çok beğendi ki Ortaköy’deki bu araziyi saray mimarına hediye etti. Sarkis Balyan eseri olan sarayı tam karşıdan izleyebilmek için, 1860’da sultanın hediyesi olan bu araziye kendi yalısını inşa etti. 1860 yılında yapılan yalı, geçirdiği restorasyon sonrasında şimdi otel olarak kullanılıyor.

Ziya Kalkavan Denizcilik Lisesi, Galatasaray Üniversitesi, Kabataş Lisesi

Ortaköy’den Beşiktaş’a uzanan Çırağan caddesinin sahil şeridinde, hediye sarayları durur yan yana. Eski Osmanlı saraylarında bugün üç köklü eğitim kurumu var. Ziya Kalkavan Denizcilik Lisesi, Galatasaray Üniversitesi ve Kabataş Lisesi.  Hepsi de eski Osmanlı saraylarında eğitim veriyor şuanda.

 

Feriye Sarayları

Hanedan üyeleri, Dolmabahçe ve Çırağan saraylarına sığmayınca yeni saray ihtiyacı baş gösterdi ve Çırağan Sarayı ile Ortaköy cami arasına yeni saraylar inşa edildi. Bu yapılara da yan manasına gelen Feriye adı verildi. Bu üç sarayda padişahın uygun gördüğü kişiler konaklıyordu.

Tahtan indirilen Sultan Abdulaziz de Feriye saralarında kaldı ve burada son nefesini verdi.  4 Haziran 1876’da Sultan’ın cansız bedeni bilekleri kesilmiş halde bulundu. Hanedan üyeleri halifelik kaldırılıncaya kadar bu saraylarda yaşamaya devam etti.

Feriye Karakolu

Çırağan sarayı ve Feriye Sarayaları’nın bittiği noktada,Feriye karakolu,  eski Osmanlı karakolu bulunuyor.Saraya gelenler önce buraya geliyordu. Buradan izin çıkarsa saraya girmelerine müsaade ediliyordu. Feriye karakolu 19. yy. Osmanlı mimarisinin son örneklerinden. Günümüzde ise restoran olarak hizmet veriyor.  Osmanlı mutfağının en seçkin lezzetlerini burada tarihi soluyarak, boğazı seyrederek yemek mümkün.

Ortaköy’de Gece Hayatı

Ortaköy sahilinde deniz kenarında kaliteli ve popüler gece kulüpleri bulunuyor. İstanbul’da ünlülerin ve yabancı turistlerin de sıklıkla gittiği gece kulüplerinde eğlence gece sabahlara kadar  devam ediyor. Ortaköy sahilinde deniz kenarı  konumdaki Ruby ve the House Cafe Ortaköy, Ortaköy’de gece hayatının gözde mekanlarından.Ayrıca,Ortaköy’de özellikle yaz akşamlarında sahilden kalkan tekneler ile yemekli ve müzikli gece boğaz turları da yapabilirsiniz.

Ortaköy’e Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un popüler semtlerinden birisi olan Ortaköy‘e, Beşiktaş ve Kabataş‘tan İETT Belediye otobüsleri ile, Kabataş‘a gelmek için Bağcılar-Kabataş arası Tramvay (T1 hattı)‘ı kullanarak,

Anadolu yakasında geliyorsanız; Kadıköy‘den Şehirhatları Vapurları, Üsküdar‘dan tekneler ile Beşiktaş‘a geçip 20-25 dakika yürüyerek veya İETT Belediye Otobüsleri ile,

Taksim‘den de Sarı Dolmuşlar ile Beşiktaş üzerinden Ortaköy’e ulaşım sağlayabilirsiniz.1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz