Ana Sayfa Şehri Keşfet Eminönü

Eminönü

1

Eminönü için, İstanbul’un tarihi yükünü tek başına göğüslüyor dersek abartmış olmayız. İstanbul’un en kalabalık yerli ve yabancı turist mekanlarından biri olan Eminönü, İstanbul’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır.Eminönü Nasıl Gidilir?

İstanbul’un en kalabalık noktalarından olan Eminönü’ne ulaşım oldukça kolay. Avrupa yakasından Eminönü’ne ulaşmak için neredeyse her duraktan İETT otobüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Bağcılar-Kabataş tramway hattını kullanarak da Eminönü’ne ulaşabilirsiniz. Anadolu yakasından Eminönü’ne ulaşmak için en tavsiye ettiğimiz yöntem tabi ki vapur. Üsküdar ve Kadıköy’den Eminönü’ne vapur seferleri sıklıkla mevcut.Detaylı İETT otobüs seferleri için İETT Hat Arama sayfasını ve detaylı Vapur seferleri için İstanbul Şehir Hatları Vapur Seferleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eminönü Gezilecek Yerler

Eminönü’ne geldiniz ve gezmeye hazırlanıyorsunuz. Durun bir dakika, yorucu bir gezi sizleri bekliyor. Bu yorucu gezi öncesi hemen kıyıda gördüğünüz teknelerden balık ekmek yemek, gün boyu sizi kurtaracak ve bir geleneği yerine getirmenizi sağlayacaktır. Tarihi balık ekmek teklerinde karnınızı doyurduktan sonra turşu suyunu da deneyebilirsiniz.

Tarihi Eminönü Balık Ekmek Tekneleri

Eminönü meydanı birçok irili ufaklı birçok tarihi yapıyı barındırıyor. Yeni Camii, Tarihi Sirkeci Garı ve Mısır Çarşısı bunların en önemlileri. Kıyının hemen karşısına altgeçidi kullanarak geçtiğinizde, Yeni Camii karşılayacak sizleri tüm ihtişamıyla.Yeni Camii

Yeni Camii (Valide Sultan Camii)

Eminönü’nün simgelerinden olan caminin bir diğer adı Valide Sultan Camii. Yakın zamanda restore edilen camii, göz alıcı mimarisi ve çinili iç motifleriyle bizleri kendine hayran bırakıyor. Camiinin en göze çarpan özelliği Osmanlı ailesi tarafından yaptırılan son büyük cami olması. Yapımı 66 yıl süren cami 1665 yılında ibadete açılmış. Konumu>>

Mısır Çarşısı

Tarihi Mısır Çarşısı

Caminin bulunduğu meydandan girişini görebileceğiniz Tarihi Mısır Çarşısı, İstanbul’un en eski çarşısı olarak bilinir. Hemen girişinde gördüğünüz çiçekçilerin yanı sıra, baharatçılar, kuruyemişçiler ve nadir bitki köklerini nulabileceğiniz dükkanlarıyla ünlü çarşı istanbulda mutlaka gezmeniz gereken mekanların başında gelir. Mısır Çarşısı, 1660 yılında Hassa Mimarı Kazım Ağa tarafından Padişah IV. Mehmed’in annesi Valide Turhan Sultan emriyle, Yeni Cami’ye gelir sağlaması için yaptırılmıştır.L biçiminde bir çarşıdır. L şeklindeki çarşının dikkat çeken alanlarından biri Dua Meydanı. Bizans döneminde de Venedik ve Cenevizlilerin ticaret yaptığı “Makron Envolos” isimli çarşı varmış burada. Mısır Çarşısının ismi, genel inanış olarak Mısır’dan gelen ürünler yüzünden olduğudur fakat doğrusu Mısır’dan alınan vergilerle yaptırıldığı için Mısır Çarşısı denmiştir. Ve eski bir gelenek olarak da L biçimli çarşıda birleşim yerinde bu “Dua Meydanı”nda esnaf dua etmeden dükkanlarını açmazmış. Sabah namazından sonra bütün esnaf bu meydana gelir, ilim sahibi güvendikleri birisi bu balkona çıkıp dua okuyup esnafa dürüst, adil kazançlar dilermiş. Esnaf da amin sesleri ile dükkanlarını açarmış.

Sirkeci Garı Demiryolu Müzesi

Tarihi Sirkeci Garı

İstanbul’un Avrupa’ya açılan kapısı Sirkeci Gar’ının temeli 11 Şubat 1888 günü büyük bir törenle atılmış. 03 Kasım 1890’da hizmete açılan görkemli gar binasının mimarı Alman mimar ve mühendis A.Jasmund olarak biliniyor. Sıralı taş ve tuğla örülü Bizans tarzı duvarları ve İslami mimariye uygun at nalı şeklindeki kemerli pencereleri ile ilgi çeken mimari bir yapıya sahip olan gar şimdilerde demiryolu olarak hizmet veriyor.

Sirkeci Garı Demiryolu MüzesiÜcretsiz olarak gezilebilen müze, Sirkeci Garı içinde 2005 tarihinde açılmış. 145 metrekarelik bir alanda hizmet veren müzede 300’e yakın kültürel eser sergilenmektedir. Müze Pazar, Pazartesi ve bayram günleri dışında her gün açık. Müze hakkında ayrıntılı bilgi için T.C. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tarihi yarımadada birçok turistik noktaya yakın konumda olan Eminönü semti gezinizde boğaz turu yapabileceiğiniz, tur başlangıç noktaları da mevcuttur. Oldukça ekonomik olan turlar yaklaşık bir buçuk saat sürmekte ve oldukça bilgilendirici niteliktedir.

Eminönü semtine kadar geldiyseniz ve gezmeye doyamadım diyorsanız yakınlarda bulunan Sultanahmet Meydanı‘nı da gezebiilirsiniz. Sultanahmet Camii, Gülhane Parkı, Aya Sofya Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı gezebileceğiniz tarihi mekanlar sadece birkaçı.1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz