Ana Sayfa Şehri Keşfet Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi

1
Çamlıca Tepesi

İstanbul’un meşhur 7 tepelerinden biri olan Çamlıca Tepesi, İstanbul’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında gelir. Yüksek konumu sayesinde göz alıcı İstanbul manzarası eşliğinde gezebilir, harika fotoğraflar çekilebilirsiniz. Manzara eşliğinde kahvaltı ve akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca olarak ikiye ayrılan bölgeyi gezmek oldukça keyifli.

Çamlıca Tepesine Ulaşım, Nasıl Gidilir?

Çamlıca Tepesine ulaşmak için alternatif seçenekler mevcut. Üsküdar‘dan Çamlıca Tepesi’ne ulaşmak için, Mihrimah Sultan Camii Önün’den kalkan 15C numaralı İETT otobüsünü kullanabilirsiniz. Otobüs ile çamlıca yokuşuna kadar gelip, yaklaşık 5 dakikalık yokuşu çıkarak tepeye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Altunizade‘den de Tepesine giden minibüsleri kullanarak Çamlıca durağına gelebilir, buradan ister yürüyerek(10dk) ister Taksi ile tepeye ulaşabilirsiniz.

Çamlıca Tepesi’ne özel araçlarıyla gitmek isteyenler ise; Altunizade’ye gelip buradan NATO yoluna girmeden yol boyunca devam ederek ve tabelaları izleyerek Çamlıca Tepesi’ne ulaşabilirler.

Çamlıca Tepesinde Yapılacaklar

Çamlıca Tepesi Lale Bahçeleri

İstanbul’un hava kirliliğinden bunalmış, rahat bir nefes almak isteyenlerin uğrak yeri olan Çamlıca Tepesi’nde bulunan İBB sosyal tesislerinde dinlenip, çayınızı yudumladıktan sonra gezmeye başlayabilirsiniz. Yanınıza bir de fotoğraf makinesi aldıysanız burası tam size göre. Tepede gezerken doğanın farklı renklerini yakalayabilir, İstanbul manzarası ile doğayı iç içe yaşayabilirsiniz.

Büyük Çamlıca Tepesini gezdikten sonra, yakınında bulunan Küçük Çamlıca Tepesindeki köşkleri gezebilirsiniz. Küçük Çamlıca Köşkleri, Osmanlı mimarisinin göz alıcı şaheserlerinin başında gelir.

Çamlıca Tepesi Seyir Balkonu

Çamlıca Tepesi ayrıca Avrupa’dan Afrika’ya göç eden büyük gövdeli göçmen kuşların Eylül ve Ekim aylarında uğrak noktası. İstanbul’da göçmen kuşların en net ve en uzun süreli olarak gözetlenebildiği tek yer Çamlıca Tepesidir. Kuş gözlemcileri için İstanbul’da güzel bir aktivite.

Çamlıca Tepesi Sosyal Tesisleri

Çamlıca Tepesi İBB Sosyal Tesisleri

Şehrin karmaşasından ve stresinden uzaklaşarak ağaçların gölgesinde sessiz, sakin ve huzur dolu bir atmosferde Boğaz’a karşı oturup İstanbul’u izlerken keyifli bir kahvaltı yapmak;  lezzetli bir yemek ya da sadece çayınızı, kahvenizi yudumlamak için en ideal adreslerden biridir burası. Fiyatları da her bütçeye uygun. Çamlıca Sosyal Tesisleri hakında detaylı bilgi almak için tesisin sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Üsküdar’a kadar geldiyseniz Çamlıca Tepesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekanlardandır. Ayrıca yakınlarda olan ve Türkiye’nin en büyük camisi olma özelliğine sahip Büyük Çamlıca Cami’ni de ziyaret edebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz