Ana Sayfa Şehri Keşfet Beyoğlu & Taksim

Beyoğlu & Taksim

2

Beyoğlu ilçesine semtlerinden biri olan Taksim, İstanbul’un en kalabalık ve hareketli ortamı diyebiliriz. Kalabalık caddeleri, popüler restoran ve kafeleri, alışveriş merkezleri ve mağazaları, turistik mekanları, canlı eğlence ve gece hayatı yerli yabancı pek çok turistin ilgisini çekmektedir. Tüm bu özellikleriyle Taksim İstanbul’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Taksim Meydanı

Taksim Meydanı

Taksim Cumhuriyet Anıtı, Gezi Parkı, Atatürk Kültür Merkezi, Atatürk Kitaplığı, Hüseyin Ağa Camii ve ünlü İstiklal Caddesi ile bilinen Taksim meydanı, İstanbul’un en gözde meydanlarından.

Zamanında şehrin su ihtiyacını karşılayabilmek için civar semtlere su dağıtmak için bir depo yapılmış. O suyu dağıtmak, yani taksim etmek için küçük bir yapı inşaa edilmiş.Meydan adı o dönemde GalataBeyoğlu suyunun “taksim edildiği” yani dağıtıldığı Taksim isminden geliyor.

Meydanın ortasında yer alan Cumhuriyet Anıtı ve çevresi günümüzde tören merasimlerinin yapıldığı yer olarak kullanılıyor.

Cihangir ve Çukurcuma

Adını Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Cihangir’den alan semt,İstanbul’un gözide yaşam alanlarından birisi.

İstanbul’da yabancıların çoğunlukta olduğu Cihangir’de gezerken sokakta Fransızca sesler duymanız sizi. Cihangir’in en işlek caddelerinden olan Sıraselviler Caddesi, Taksim Meydanı’nı Tophane’ye bağlıyor.

Firuz Ağa Camii’nden batıya doğru biraz yürüdüğünüzde Çukurcuma’ya ulaşırsınız. Adının Fatih Sultan Mehmed’in fetihten sonra ilk Cuma namazını burada kılmasından aldığı sanılıyor.

İstanbul’un en iyi antikacıların bulunduğu yer olarak biliniyor. Nerede başlayıp nerede bittiği pek çok kişi için hala bir muamma olan Çukurcuma’da göreceğiniz Ağa HamamıFenerbahçe Deniz Feneri’ne gelir sağlamak amacıyla 1562 senesinde yaptırılmış. Günümüzde turistlere hizmet veriyor.

İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi

İstanbulluların ve turistlerin İstanbul’da en çok ziyaret ettiği, araç trafiğine kapalı renkli bir cadde durumunda olan İstiklal caddesi, kafeleri, barları, restoranları, sanat merkezleri, sinemaları, alışveriş merkezleri ve tarihi dokusuyla 24 saat eğlence ve hayat sunmakta. İstiklal caddesi boyunca, ünlü Madame Tussauds Balmumu MüzesiHüseyin Ağa CamiiSent Antuan Katolik KilisesiPera MüzesiÇiçek Pasajı ve Fransız Sokağı gibi popüler mekanları ziyaret edebilirsiniz. Akşam yeme içme ve eğlencesi için de Asmalimescit‘e uğrayabilirsiniz.

Metro Tünel ve Çevresi

Tünel’e ulaşmak için cadde boyunca yürümeniz ya da İstiklal Caddesi’nden tramvaya binmeniz gerekiyor. En zevklisi Karaköy tramvay durağının yanından fünikülere binip bu eski metronun tek durağı olan Tünel Meydanı’nda inmek.

2008 yılında modernize edilen Tünel, 1871-1874 yılları arasında Fransız Eugene Henri Gavand tarafından yapılmış ve 1875’te işletilmeye başlanmış. Londra ve New York’tan sonra dünyadaki üçüncü en eski metro sistemi olan Tünel’in tarihi ile ilgili detaylı bilgi Karaköy durağında asılı olan gazetede mevcut.

İstiklal Caddesi’nin sonundaki tramvay hattının devamında, uzun bir baca göreceksiniz. 1874’ten 1970 tarihine kadar füniküler buhar gücü üreten jeneratörler kullanılarak işletilmiş, bu baca da o dönemin kanıtı.

Galata Mevlihanesi

Galata Mevlevihanesi

Galipdede Caddesi’nde, İstanbul’da sema gösterilerini izleyebileceğiniz derviş tekkelerindendir. Tarihi 1492’ye dayanan tekke, günümüzde 18. Yüzyıla ait bir külliyede bulunuyor. Külliye avlusunda, aralarında 19. Yüzyıl sufi şairlerden Galip Dede’ninkine de rastlayacağınız birçok Osmanlı mezar taşı bulunuyor.

Galata Kulesi

Galata Kulesi

İstanbul’un birçok noktasından görebileceğiniz, 360 derecelik İstanbul manzarasının keyfini sürebileceğiniz 69,9 metre yüksekliğindeki kule günümüzde restoran olarak kullanılmakta. Galata Kulesi’ne ulaşmak için Karaköy Tünel’den fünikülere binip son durakta indikten sonra önce sağa, sonra tekrar sağa sapmanız gerekmekte.

2 YORUMLAR

  1. Taksim meydanına gitmenin en kolay yolu metro kullanmaktır. İster Anadolu yakasında, ister Avrupa Yakasında olun, öncelikle metrobüs kullanarak trafiğe takılmadan mecidiyeköy durağına gelin. Daha sonra Mecidiyeköy metrosuna geçip taksim durağında inin. Çok kosa bir yürüyüşle Taksim meydanına ulaşacaksınız. İyi günler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz